DM BZWBK: Szósta spadkowa sesja z rzędu

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 19-05-2006, 17:36

Dzisiejszy spadek na GPW (WIG 20 -0.69%) był szóstą sesją spadkową z rzędu i z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla inwestorów oczekujących szybkiego powrotu do wzrostów. Obroty były dosyć wysokie (1.

Dzisiejszy spadek na GPW (WIG 20 -0.69%) był szóstą sesją spadkową z rzędu i z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla inwestorów oczekujących szybkiego powrotu do wzrostów. Obroty były dosyć wysokie (1.6 mld zł) i odniosłem wrażenie, że na niektórych papierach pojawił się już całkiem przyzwoity popyt o charakterze fundamentalnym, który ponad 10-procentowy spadek WIG-u 20 od szczytu uznał za dobrą okazję do kupna.

Strona podażowa jest nadal bardzo aktywna, ale wydaje się, że głównym bodźcem do sprzedaży jest zmiana sentymentu na rynku globalnym, a ceny, po których zamykane są pozycje są kwestią wtórną. Na razie polski rynek akcji jest w fazie szukania dna i sądzę, że faza ta może jeszcze potrwać kilka sesji. Abstrahując od potencjalnego zasięgu całej korekty technicznej i czasu jej trwania wydaje się, że potencjał spadkowy pierwszej fali spadkowej powoli się wyczerpuje i rynek będzie dojrzewał do mocniejszego korekcyjnego odbicia. Wśród blue chipów po raz kolejny głównymi sprawcami przeceny indeksu WIG 20 były spółki paliwowe, a więc PKN Orlen (-2.12%), Lotos (-2.30%) i MOL (-0.15%), aczkolwiek rosnące wyprzedanie wskaźnikowe tych walorów daje nadzieję na odbicie już w przyszłym tygodniu. Bardzo słabo spisywały się także Pekao S.A. (co jest pewnym zaskoczeniem), TPSA (-0.94%), KGHM (-1.82%) i Boryszew, którego kurs zanotował zaskakująco duży jak na tę spółkę spadek (-3.66%). Jasnymi punktami WIG-u 20 były PKO BP (+1.36%), TVN (+0.44%), Prokom (+3.65%) i przede wszystkim Agora (+3.15%). W przypadku ostatniej z wymienionych spółek zwraca uwagę rekordowy w historii wolumen obrotu (1.16 mln szt.), co może sugerować, iż kurs znalazł tradycyjnie swoje twarde dno w okolicach 41 zł, tak jak już bywało kilkakrotnie w historii notowań Agory.

Jeżeli chodzi o spółki spoza WIG-u 20 to gwiazdą był oczywiście Softbank (+14.32%) po informacji o fuzji z Asseco Poland. Poza tym widać było powrót zainteresowania spółkami będącymi raczej domeną szybkiego kapitału spekulacyjnego np. kurs Masters wzrósł o 21.62%, LZPS o 7.80%, Bytomia o 7.14%, 7 Bulls o 6.96%, Alchemii o 5.18%, a TUP o 6.39%. Moją uwagę zwraca od dłuższego czasu zachowanie kursu Mostostalu Warszawa, który pomimo możliwości dopuszczenia do obrotu akcji nowej emisji (spółka nadal nie podała kiedy), a także mocnej korekty na całym rynku, całkowicie ignoruje powyższe czynniki oscylując wokół poziomu 18.50 zł, a więc swego sześcioletniego maksimum w cenach zamknięcia. Podsumowując tydzień trzeba powiedzieć, iż wejście rynku w korektę techniczną nie powinno być zaskoczeniem, niżej podpisanego dziwi raczej to, iż stało się to dopiero teraz. Jeżeli coś dziwi, to raczej tempo spadku, który w ciągu tygodnia doprowadził do osiągnięcia pierwszego potencjalnego zasięgu korekty.

Początek tygodnia powinien przebiegać pod znakiem formowania dołka pod korekcyjne odbicie, które celem powinien być poziom 3160 pkt. Wydaje się, iż niestety nie można wykluczyć jeszcze jednej próby strząśnięcia z rynku mniej odpornych psychicznie inwestorów, co powinno doprowadzić przynajmniej do nowego dołka intradayowego, a więc zejścia poniżej 2995 pkt. Idealnym z punktu widzenia AT poziomem, do którego mógłby spaść rynek byłby poziom 2960 pkt., ale jest to chyba wariant zbyt czytelny. Abstrahując od przebiegu wydarzeń w perspektywie krótkoterminowej, niestety wydaje się, że nasz rynek rozpoczął dłuższą korektę techniczną, której czas szacuję raczej na miesiące niż tygodnie. Bardzo mocny bastion obronny byków powinna stanowić strefa 2960-2760 pkt. i dopiero przełamanie tego poziomu uznałbym za poważny sygnał ostrzegawczy dla długoterminowej tendencji wzrostowej. Na razie po raz kolejny znalazło zastosowanie znane powiedzenie rynkowe „sell in May end go away”.

Sławomir Koźlarek

makler DM BZWBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane