DM BZWBK wycenia Plusa na 12,8, Ideę na 7,5, a Erę na 6,1 mld zł

18-04-2002, 09:52

W raporcie z 10 kwietnia analitycy DM BZ WBK dokonali zaskakującej wyceny działających w Polsce operatorów komórkowych. Wartość Polkomtela, właściciela sieci Plus GSM, określono na 12,8 mld zł, Centertela (Idea) - na 7,5 mld zł, a Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) - na zaledwie 6,1 mld zł. Niska wycena Ery to efekt niestabilnego układu własnościowego firmy.

Wartość Centertela wynosi 2,70 zł na akcje właściciela spółki - TP SA, które kosztowały w środę 12,8 zł. Wycena Polkomtela daje 4,6 zł na akcje PKN Orlen, notowane na poziomie 18,75 zł i 9,7 zł na akcje KGHM, których kurs wynosi 13,15 zł. PKN Orlen i KGHM kontrolują po 19,61 proc. kapitału operatora Plus GSM. Z kolei wartość Ery daje 14,00 zł na akcje Elektrimu, wyceniane przez rynek na 4,33 zł. Jednak ta różnica jest zrozumiała ze względu na wysokie zadłużenie Elektrimu.

Analitycy DM BZWBK zastosowali w wycenie Idei i Plusa odpowiednio 10 i 15 proc. dyskonto wynikające ze struktury udziałowców. Najniższa wartość przypadła operatorowi Ery ze względu na 50 proc. dyskonto wynikające z niestabilnego układu właścicielskiego. Udziałowcami PTC są Deutsche Telekom z 49 proc. pakietem udziałów oraz Elektrim i Vivendi, które kontrolują poprzez Elektrim Telekomunikacja 51 proc. kapitału spółki. Problemy finansowe zmuszą Elektrim do sprzedaży posiadanych akcji ET. Największe szanse na kupno akcji operatora ma BRE Bank, który wspólnie z Eastbridge może zapłacić za 49 proc. udziałów w ET około 400 mln euro. O 50 mln euro lepszą ofertę przedstawiły fundusze Elliot Advisors oraz Centaurus Alpha Master Fund. Swoje udziały planuje też sprzedaż Vivendi, który kontroluje bezpośrednio 49 proc. ET oraz pośrednio 2 proc. należące do Societe Generale.

Ze względu na przyjęte dyskonto, wycena nie odzwierciedla udział operatorów w rynku telefonii komórkowej. Liderem na polskim rynku jest Era, która pod koniec 2001 roku posiadała 3,8 mln klientów. Drugi na rynku Polkomtel miał w tym okresie 3,4 mln klientów, a trzeci Centertel 3,1 mln użytkowników.

Grzegorz Lityński, analityk DM BZ WBK, zwraca też uwagę, że ostatnie transakcje sprzedaży aktywów telefonii komórkowej po niższych cenach niż przed kilkoma miesiącami, nie oznaczają gorszych perspektyw rozwoju rynku telefonii przenośnej, a jedynie mniejszy popyt ze strony inwestorów branżowych, wynikający z problemu zadłużenia sektora.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK wycenia Plusa na 12,8, Ideę na 7,5, a Erę na 6,1 mld zł