DM BZWBK: Wyprzedaż implikowali zagraniczni inwestorzy

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 13-10-2005, 17:49

Czwartkowa sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów (WIG 3,3%, a WIG-20 blisko 4%), a podaż koncentrowała się na akcjach największych spółek. Takie zachowanie w połączeniu z mocną wyprzedażą na rynku węgierskim (BUX –5,2%) wskazuje, iż sprzedającymi byli inwestorzy zagraniczni.

Czwartkowa sesja zakończyła się silnym spadkiem indeksów (WIG 3,3%, a WIG-20 blisko 4%), a podaż koncentrowała się na akcjach największych spółek. Takie zachowanie w połączeniu z mocną wyprzedażą na rynku węgierskim (BUX –5,2%) wskazuje, iż sprzedającymi byli inwestorzy zagraniczni.

Powyższe założenie znajduje potwierdzenie w osłabieniu złotego względem głównych walut, a powodów można doszukiwać się we wzroście rentowności obligacji amerykańskich, co z kolei znacząco redukuje premię za ryzyko inwestycji na rynkach wschodzących. Dodatkowym negatywnym czynnikiem mógł być znacznie wyższy od oczekiwań poziom deficytu w obrotach bieżących, z tym że dane na ten temat zostały podane w końcowej fazie sesji, a tendencja spadkowa utrzymywała się od otwarcia. Obroty zbliżyły się do 700 mln zł i były wyższe niż na ostatnich sesjach.

Największy wpływ na zachowanie indeksu miały spadki PKN Orlen, TP S.A. Lotosu i Pekao S.A., a mieściły się one w przedziale 4,5-6%. Tym nie mniej straciły akcje wszystkich spółek, które wchodzą w skład WIG- na całym rynku szerokość rynku była wybitnie negatywna, bowiem na wartości straciło 175 papierów przy 44 rosnących. Największy wzrost, bo blisko 9 % odnotowały walory Simple. Najwięcej straciły akcje Bicka i Poligrafii, a spadek obu spółek przekroczył 20%.

Wymowa dzisiejszej sesji jest wybitnie negatywna, bowiem dzisiejszy spadek potwierdza zmianę psychologii inwestorów po ubiegło tygodniowych spadkach. Dodatkowo siła ruchu sugeruje jej pogłębienie na kolejnych sesjach, a najbliższy poziom wsparcia znajduje się na 31450 pkt. dla WIG-u.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane