DM BZWBK: Wzrost, ale nieprzekonujący

Dom Maklerski BZ WBK SA
opublikowano: 20-05-2005, 17:26

WIG 20 nie wytrzymał tempa – to krótkie podsumowanie dzisiejszej sesji na GPW. Pierwsza próba pokonania linii trendu spadkowego (na wykresie świecowym) przez indeks największych spółek okazała się nieudana, jeszcze około godziny 15 wartość WIG-u 20 wynosiła 1895 pkt., jednak później kupujący wyraźnie stracili zapał i indeks stracił szybko na wartości niemal 0,5%.

WIG 20 nie wytrzymał tempa – to krótkie podsumowanie dzisiejszej sesji na GPW. Pierwsza próba pokonania linii trendu spadkowego (na wykresie świecowym) przez indeks największych spółek okazała się nieudana, jeszcze około godziny 15 wartość WIG-u 20 wynosiła 1895 pkt., jednak później kupujący wyraźnie stracili zapał i indeks stracił szybko na wartości niemal 0,5%.

Ostatecznie sesja zakończyła się 0.44% wzrostem przy obrotach rzędu 460 mln, a więc nadal przyzwoitych. Pomimo spadku w końcówce sesji przez większą część dnia handel odbywał się pod dyktando kupujących i odnoszę wrażenie, że gorszy finał wynikał raczej z lekkiego osłabienia popytu niż z presji podażowej, która przez cały dzień była bardzo umiarkowana.

Na rynku największych spółek dzień zdecydowanie należał do sektora informatycznego. Prym wiodły oczywiście spółki ze stajni R.Krauzego (Prokom +3.91%, Softbank +2.52%), ale pozostałe spółki niewiele im ustępowały, czego efektem były wzrosty Computerlandu (+1.98%) i Comarchu (+1.88%). Warto przy okazji zauważyć utrzymujący się drugą sesję z rzędu bardzo duży wolumen obrotu akcjami Prokomu, co najprawdopodobniej zapowiada zakończenie fali spadkowej na rynku tego papieru. Wyraźny wzrost zainteresowania rynku tymi akcjami zbiegł się ze wzrostem aktywności medialnej R.Krauzego. Po tak dotkliwych spadkach można tylko powiedzieć, iż lepiej późno niż wcale i mieć nadzieję, że jest to zasadnicza zmiana fatalnego do tej pory modelu komunikacji z rynkiem. Oprócz branży informatycznej nadal utrzymuje się pozytywny sentyment wokół spółek medialnych (Agora +1.54%, TVN +2.70%). Czołowe banki w większości zakończyły sesję na symbolicznym plusie, a większym zainteresowaniem cieszyły się dzisiaj banki z drugiej ligi, a więc Millenium (+2.76%) i Kredyt Bank (+1.73%). Głównym hamulcowym indeksu WIG 20 pozostaje od jakiegoś czasu KGHM, którego kurs obniżył się o 1.38%.

Wśród spółek z tzw. szerokiego rynku wyróżniły się dzisiaj Stalprofil (+4.85%), Jutrzenka (+4.84%) i Boryszew (+4.28%). Moją uwagę zwrócił także wzrost Polnordu (+3.30%), poparty największym od grudnia 2004 obrotem.

Dzisiejsza sesja pomimo gorszej końcówki nie zepsuła bardzo pozytywnej wymowy wzrostowego tygodnia WIG-u 20. Rynek zdołał wreszcie wygenerować sporo krótkoterminowych i średnioterminowych sygnałów kupna i prawdopodobieństwo dalszej zwyżki jest spore. Sądzę, iż jest sporo przesłanek pozwalających na stwierdzenie, iż rozpoczęła się korekta całej fali spadkowej rozpoczętej 28 lutego. Abstrahując od powyższego spodziewam się krótkiej korekty do poziomu 1860-1855 pkt., po której powinna nastąpić kontynuacja wzrostu. Korekta powinna nastąpić już na początku przyszłego tygodnia, ale nie zdziwiłbym się gdyby przedtem rynek zdołał pokonać linię trendu spadkowego na wykresie świecowym, która zatrzymał dzisiejszy wzrost. Docelowy zakres zwyżki szacuję na 1940-1950 pkt. Wariant negatywny to powrót rynku poniżej 1840 pkt., który będzie zapowiadał kontynuację średnioterminowej tendencji spadkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Maklerski BZ WBK SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM BZWBK: Wzrost, ale nieprzekonujący