DM IDM: „Czas powiedzieć: sprawdzam”

Kamil Zatoński
opublikowano: 18-01-2010, 12:00

„Strit, kolor, full czy blef?” – tak analitycy Domu Maklerskiego IDMSA zatytułowali najnowszy raport miesięczny na  temat rynku akcji.

Skąd ta terminologia rodem z pokera? Specjaliści przypominają, że wzrosty na giełdach w ub.r. były efektem rosnących nadziei na odbicie gospodarki, ale przede wszystkim były konsekwencją nadpłynności kapitału na rynkach finansowych i wykorzystywania przez inwestorów strategii carry trade.

W tym roku – zdaniem DM IDM – inwestorzy będą musieli powiedzieć „sprawdzam” i wtedy okaże się, czy nadzieje na poprawę sytuacji finansowej firm zostały spełnione.

Analitycy biura zakładają 2,5 proc. wzrost PKB w Polsce w 2010 r. i około 25 proc. wzrost zysków przedsiębiorstw.

- Dziś rynki wyceniają wzrost PKB na poziomie 3 proc. i wyższym – zwracają uwagę specjaliści.

Dlatego ich zdaniem, jeśli te oczekiwania nie zostaną zaspokojone, giełda w drugiej połowie roku osłabnie, a na koniec roku poziomy indeksów będą porównywalne lub umiarkowanie niższe, niż obecnie.

- Trudniej też będzie o takie stopy zwrotu, jak przed rokiem, a strategia oparta na inwestowaniu w wybrane branże może być zbyt ogólna i nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów – czytamy w raporcie.

Dlatego ważna będzie selekcja firm, ale również odpowiednie wyczucie momentu na wejście i wyjście z inwestycji.

W gronie polecanych spółek analitycy DM IDM umieścili PKN Orlen, TVN, Polimex-Mostostal, PGF, Almę, Bomi, Mutlimedia, Tetę i Integer.pl. Gorzej od rynku mogą się natomiast – zdaniem analityków – zachowywać KGHM, BRE i Puławy.

W najnowszym raporcie specjaliści podwyższyli do "kupuj" z "trzymaj" rekomendację dla Almy, do "trzymaj" ze "sprzedaj" zalecenia dla Mercora, Hydrobudowy, Pol-Aquy i Kredyt Banku, a także obniżyli z "kupuj" do "trzymaj" rekomendacja dla ABS, Handlowego, InterCars, Empirii i Eurotela. Nowa rekomendacja dla Eurocash brzmi "sprzedaj" (poprzednio "trzymaj").

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane