DM IDM: Obraz rynku nie jest różowy

KZ
23-11-2009, 16:03

„Szminka, puder i róż” – tak analitycy Domu Maklerskiego IDM zatytułowali najnowszy raport o rynku akcji. Ich zdaniem obecne wyceny rynkowe sugerują, że rynek oczekuje 35-40 proc. wzrostu powtarzalnych zysków giełdowych spółek w przyszłym roku. „To zdecydowanie więcej, niż nasze prognozy” – zwracają uwagę analitycy.

I dodają, że w krótkim i średnim terminie do inwestycji w akcje trzeba podchodzić ostrożnie, zwłaszcza że ostatnie wzrosty to zasługa kurczącej się grupy największych spółek, a słabość szerokiego rynku zamaskowana jest wspomnianym makijażem.

Raport został wydany 15 listopada, a więc wówczas nie były jeszcze znane wyniki kwartalne wszystkich spółek, analizowanych przez DM IDM. Specjaliści podsumowali więc rezultaty 50 z 63 firm, które mają pod obserwacją.
„Łączny, nieskorygowany zysk wyniósł 4,7 mld zł, tj. 8 proc. mniej, niż oczekiwaliśmy, ale też 16 proc. więcej, niż przed rokiem. Po odseparowaniu wpływu zdarzeń jednorazowych zysk wyniósł jednak 2,98 mld zł, czyli 13 proc. mniej od naszych prognoz” – piszą analitycy DM IDM.

Ich zdaniem był to ostatni kwartał spadku powtarzalnych zysków giełdowych spółek. W 2010 r. ze względu na niską bazę z tego roku poprawa rezultatów powinna być znacząca (+25 proc. według szacunków DM IDM), ale to – zdaniem – i tak zbyt mało, by uzasadniać obecny poziom wycen. Przyszły wskaźnik cena do zysku za 2010 r. dla firm z indeksu WIG to według obliczeń analityków około 16.

W najnowszym raporcie DM IDM podwyższył długoterminową rekomendację dla Eurocash z „trzymaj” do „kupuj” i obniżył krótkoterminowe zalecenie dla Synthosu do „neutralnie” z „przeważaj”. Jednocześnie dokonano kilku roszad w rekomendowanym portfelu. Tradiły do niego akcje Agory, Banku Handlowego, ING BSK, Asseco Business Solutions, Emperii i Polimeksu. Tym razem zabrakło w nim natomiast miejsca dla Polnordu, Tety, Synthosu, Budimeksu i Decory. Na liście spółek, które mogą się w najbliższym czasie zachowywać lepiej od rynku są – oprócz wspomnianych nowości w portfelu – także BZ WBK, Echo, Farmacol, Integer, Inter Cars, JWC, Multimedia, Netia, Octava, Pekao, PGF, Świecie i Tell. DM IDM odradza natomiast inwestycje w akcje Nowej Gali, Dom Development, GTC, Hydrobudowy Polskiej, Kęt, Kredyt Banku, Mercora i Polic. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / DM IDM: Obraz rynku nie jest różowy