DM IDM: Realizacja zysków z carry trade umacnia dolara

Anna Jacewicz
05-08-2008, 11:34

Rynek zaczyna antycypować zmianę polityki monetarnej większości światowych banków centralnych. Dotychczas dominującą obawą była rosnąca inflacja. Oczekując utrzymującej się presji inflacyjnej inwestorzy sprzedawali nisko oprocentowane waluty (jen, frank i od niedawna dolar) i  kupowali wyżej oprocentowane waluty lub waluty krajów korzystających z rosnących cen surowców (np. Australia, Nowa Zelandia, Kanada).

Dolar australijski jest sprzedawany ze względu na zamykanie carry trade. Inwestorzy odkupując jeny jednocześnie muszą odkupywać dolara amerykańskiego i sprzedawać australijskiego. W efekcie dolar australijski zanotował trzymiesięczne minima do dolara amerykańskiego. Prezes australijskiego banku centralnego Glenn Stevens zasygnalizował możliwość obniżek stóp procentowych oświadczając, że inflacja może spaść umożliwiając mniej restrykcyjną politykę. Drugim ważnym czynnikiem jest schłodzenie australijskiego rynku nieruchomości.

Podobnie euro i funt osłabiają się do dolara ze względu na rosnące oczekiwania na obniżki stóp. Z drugiej strony rynek spodziewa się jastrzębiego komunikatu po posiedzeniu FOMC. Spowolnienie gospodarcze w Eurolandzie i w Wielkiej Brytanii jest poważniejsze niż to wcześniej antycypowały banki centralne i dlatego teraz prawdopodobnie będą zmuszone do obniżania stóp.

Dolar kanadyjski z kolei traci ze względu na generalny odwrót od surowców.  Bank Kanady jako jedyny obniżał stopy procentowe za Fedem słusznie obawiając się, że gospodarka kanadyjska spowolni wobec recesji w USA. Dane z gospodarki kanadyjskiej potwierdzają te obawy.

Dzisiaj publikowane będą dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, sprzedaż detaliczny w Eurolandzie i ISM z sektora usług w USA. Wieczorem rynek zapozna się komunikatem po decyzji FOMC (stopy bez zmian).

Złoty lekko osłabia się w kierunku strefy oporu 3,23-3,24. Możliwe jest dalsze osłabienie.

EUR/USD

EUR/USD pozostaje w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Przebicie ubiegłotygodniowego minium potwierdza ten trend. Najbliższym wsparciem jest zniesienie fibonacciego przy 1,5475. Jest to prawdopodobny cel obecnego ruchu. Dane ISM z sektora usług będą prawodpodobnie gorsze od oczekiwań, ale sądząc po zachowaniu dolara rynek już to zdyskontował. Przed komunikatem FOMC będziemy mieli kilkugodzinną konsolidację. Zamknięcie dnia poniżej 1,5475 uprawdopodobni dalsze umocnienie w kierunku minimów trwającej od kilku miesięcy konsolidacji.

GBP/USD

Funt pozostaje w trendzie spadkowym. Przebicie strefy wsparcia 1,966-1,969 jest potwierdzeniem słabości brytyjskiej waluty.  Kolejnym celem ruchu może być poziom 1,94. Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii może ponownie zaskoczyć negatywnie rynek podobnie jak PMI z sektora usług. Po publikacji danych rynek może zanotować minima lokalne w dzisiejszym dniu w wyniku realizacji zleceń stop loss. Najblizszym oporem jest przebita strefa 1,966 - 1,969.

AUD/USD

Dolar australijski znalazł się w bardzo silnym trendzie spadkowym. Opory przełamywane są praktycznie bez przystanków. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla procesu zamykania carry trade. W pewnym momencie nastąpi dynamincze odreagowanie obecnych spadków. Będzie to prawdopodobnie dobra okazja do zajęcia krótkiej pozycji w AUDUSD. Rynek jest blisko kolejnego wsparcia przy 0,92. Najbliższym oporem jest dopiero 0,94.

USD/CAD

Ciekawa sytuacja kształtuje się na dolarze kanadyjskim. Rynek wybija się z trwającej od wielu miesięcy konsolidacji. Jest to wstępny sygnał kupna. Trend jest stabilny i bez żadnej korekty od kilku dni, co jest sygnałem siły ruchu. Celem w średnim terminie może być nawet 1,10. W piątek publikowany będzie raport z kanadyjskiego rynku pracy. USD/CAD jest zazwyczaj wtedy bardzo zmienny. Dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji będzie ewentualna korekta do 1,03.

Anna Jacewicz
DM IDM SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM IDM: Realizacja zysków z carry trade umacnia dolara