DM IDM: spokojny początek tygodnia

DM IDM
opublikowano: 04-09-2007, 10:29

W poniedziałek na rynku zapanował świąteczny nastrój ze względu na Święto Pracy obchodzone w USA. Kursy walut pozostawały w  dość wąskich zakresach wahań, a indeksy pozostawały stabilne

Pomimo tego, że początek tygodnia rozpoczął się bardzo spokojnie, to środek i końcówka tygodnia będzie z pewnością dużo ciekawsza ze względu na oczekiwane decyzję banków centralnych i publikowane istotne dane z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy będą zwracać większą uwagę na napływające fundamenty, ponieważ sytuacja na giełdach światowych uspokoiła się.

W dniu dzisiejszym poznamy indeks ISM z sektora produkcyjnego. Analitycy oczekują, że kondycja sektora wytwórczego w sierpniu ulegnie pogorszeniu, jakoże oczekuje się spadku do 53pkt. z 53.8pkt. zanotowanych w lipcu. Od jakiegoś czasu Fed również zaczyna dostrzegać możliwość spadku wzrostu gospodarczego i pogorszenie kondycji gospodarki, w związku z czym utrzymanie inflacji na zadowalającym poziomie schodzi na drugi plan. Jeżeli publikowane w tym tygodniu dane z USA w rzeczywistości okażą się słabsze, to widzielibyśmy możliwość dalszego osłabiania się dolara

EURPLN

EURPLN pozostawał bardzo stabilny w dniu wczorajszym i zgodnie z naszymi oczekiwaniami kurs utrzymał się w zakresie 3,81-3,8300, a więc dobrą strategią był handel właśnie w tym przedziale. Ważne wsparcie w rejonie 3,81 wynikajace z 38,2% zniesienia fib zostało obronione. W dalszym ciagu dobrą strategią wydaje się byc sprzedaż EURPLN na odbiciach korekcyjnych w okolice 3,8300 i 3,8420. Dobrym poziomem do kupna jest 3,8100. Na skutek uspokojenia sytuacji na rynkach giełdowych złoty powinien kontynuować powolne umacniania się z okolic ostatnich maksimów. Oddaliliśmy się od silnych oporów w okolicach 3,85, a jesteśmy coraz bliżej istotnych wsparć, które mogą być już wkrótce testowane. Istotnym wsparciem poza 3,81 pozostaje poziom 3,8000.

EURUSD

Już w czwartek zapoznamy się z decyzją ECB odnośnie stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi Trichet'a odnośnie sytuacji na rynkach finansowych nie dają jasnosci co do sierpniowej decyzji. Euro od wczoraj pozostaje nieco słabsze, jednak zbliżamy się w rejony silnego wsparcia na poziomie 1,3580, skąd na nowo preferowalibysmy długie pozycje w EURUSD. Dziś zostaną opublikowane istotne dane dotyczące inflacji PPI oraz Produktu Krajowego Brutto, jednak spodziewamy się, że kurs zareaguje bardziej na publikacje z USA. Jakoże sytuacja na rynkach finansowych ustabilizowała się nieco, to rynek powinien zawrócić szczególną uwagę na publikowane dane makro. Słabsze dane z gospodarki amerykańskiej sprawią, że dolar na nowo znajdzie się pod presją.  Najbliższy opór wyznaczają obecnie okolice 1,3660.

GBPUSD

GBPUSD zachowywał się dość stbilnie w dniu wczorajszym, pozostajac w wąskim 50  punktowym zakresie wahań. W dalszym ciagu znajdujemy się w okolicy  2,0200, a sentyment do funta jako waluty wyżej oprocentowanej pozostaje dobry o czym świądczą czorajsze dane na temat indeksu nastroju Gfk, które przewyższyły rynkowe oczekiwania. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzone po ostatnich minimach przebiegajaca obecnie na poziomie 2,0130, który obenie wydaje się dobrym miejscem do zakupu GBPUSD. W dalszym ciagu widzielibyśmy mozliwość kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 2,0270.

USDJPY

Widać, że USDJPY ma spore trudności z pokonaniem oporu wynikającego z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach na wykresie dziennym, obecnie wyznaczonym na poziomie 116,30. jen pozotsja mocniejszy w dniu dzisiejszym i jeśli taki sentyment się utrzma, to możliwe jest rozszerzenie ruchu spadkowego do 115,00, gdzie obecnie znajduje się najbliższe wsparcie. Dziś ryzyko inwestycji na przez USDJPY jest związane głównie z publikacją indeksu ISM z sektora produkcyjnego. Analitycy oczekują, że kondycja sektora wytwórczego w sierpniu ulegnie pogorszeniu, jakoże oczekuje się spadku do 53pkt. z 53.8pkt. zanotowanych w lipcu. Z tego względu USD może znajdować się pod presją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM IDM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM IDM: spokojny początek tygodnia