DM mBanku: dla giełdy Duda jak zmiany w OFE

opublikowano: 11-06-2015, 00:00

Niepewność po wyborach prezydenckich przypomina trochę tę, jaka towarzyszyła rynkowi akcji w okresie zmian w OFE — efektem był marazm, uważa Michał Marczak, szef analityków DM mBanku.

Zdaniem eksperta, największą niewiadomą jest to, na ile hasła wyborcze PiS pozostaną w sferze obietnic, a na ile zostaną zrealizowane. — Obawy dotyczą nie tyle rozdawnictwa pieniędzy (w latach 2005-07 PiS zachowywał się w tej kwestii racjonalnie, zmniejszając nawet deficyt budżetowy), co przede wszystkim wpływu polityki na banki i sektor finansowy, a w konsekwencji na wyceny spółek z sektora, mającego największy udział w kapitalizacji GPW — napisał Michał Marczak w strategii dla rynku akcji na czerwiec.

Specjalista podkreśla, że otoczenie makro jest pozytywne dla akcji, a niezależnie od scenariusza politycznego, który będzie realizowany, można oczekiwać zwiększonej stymulacji fiskalnej gospodarki, a w rezultacie podwyższenia prognoz wzrostu gospodarczego.

— W tej sytuacji oczekujemy, że indeksy „trzymane” bankami nadal będą poruszały się w przedziale, w jakim znajdowały się w ostatnich miesiącach. Lepiej niż szerokie indeksy będą zachowywały się małe i średnie spółki z sektorów będących beneficjentami wzrostu gospodarczego — przetwórstwo przemysłowe, budownictwo i handel — uważa Michał Marczak.

W raporcie wymieniono ACE, Feerum, Uniwheels, Relpol, Trakcję, Elektrobudowę, ZUE, Torpol, Elektrotim oraz Eurocash, AmRest, Gino Rossi i Monnari.

Wśród zewnętrznych czynników ryzyka szef analityków DM mBanku wymienia ewentualny ponowny wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA (co umocni dolara i negatywnie wpłynie na postrzeganie rynków wschodzących) i nierozstrzygniętą kwestię greckiego długu. [KZ] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy