DM PBK: analiza techniczna indeksu WIRR

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 08-01-2001, 14:23

Silny impuls wzrostowy z końcówki zeszłego roku został już w przeważającym stopniu skorygowany, a ostatni tydzień przyniósł kontynuację dynamicznej przeceny. Tym samym indeks ponownie powrócił do strefy konsolidacji, w której poruszał się od listopada ub.r. Ruch spadkowy okazał się na tyle duży, że doprowadził do ponownego przebicia średnich arytmetycznych z 13, 34 i 55 sesji, które stanowiły potencjalne poziomy wsparcia. W tej sytuacji prawdopodobny wydaje się w najbliższym czasie kolejny test niezwykle ważnego ograniczenia dla głębszej zniżki, które znajduje się w strefie ok. 2540-2580 pkt. w tym rejonie znajduje się dno z połowy lutego ub.r. oraz poziom 38.2% zniesienia wzrostów z okresu październik 99r. – lipiec 2000. Od zachowania WIRR-u w pobliżu tego wsparcia zależeć będzie z kolei kierunek koniunktury zarówno w krótkim jak i średnim okresie. Obrona wsparcia będzie sygnałem przemawiającym za możliwością utrzymania konsolidacji w przedziale pomiędzy powyższym ograniczeniem, a oporem w obrębie 2690-2700 pkt. Przebicie zwiększy natomiast wyraźnie ryzyko kontynuacji trendu spadkowego. W takim wariancie nie można wykluczyć, że w średnim terminie przecena sięgnie okolic 2180-2360 pkt., gdzie znajdują się poziomy 50% oraz 61.8% zniesienia wspomnianej fali zwyżkowej.

Dzienne wskaźniki techniczne dają szanse na powstrzymanie obecnego spadku w okolicach 2540-2580 pkt. Nadal znajdują się one w trendach wzrostowych, a wygenerowane w wyniku silnej aprecjacji korzystne sygnały nie zostały jak na razie unieważnione. W najbliższym czasie na niektórych z nich może jednak dojść do kolejnych prób testu poziomu równowagi, których wynik zweryfikuje znaczenie I siłę wcześniejszych wskazań. MACD znajdujący się w strefie dodatniej zniżkuje bowiem w kierunku linii równowagi i średniej, a ROC zbliża się z góry do poziomu równowagi.

Na podstawie powyższego obrazu widać więc, że rynek równoległy nadal wykazuje oznaki słabości. Dynamiczne wybicie z końca ubiegłego roku okazało się równie silne co i krótkotrwałe, a ostatnie przecena zniwelowała większość tego ruchu. W tym układzie istnieje spore ryzyko, że WIRR w najbliższym czasie podejmie kolejną próbę testu jednego z najsilniejszych obecnie obszarów wsparcia w przedziale ok. 2540-2580 pkt. Jej wynik może natomiast zadecydować, czy wskaźnik zdoła utrzymać się w ramach konsolidacji, czy też w razie przełamania wsparcia dojdzie do głębszej przeceny.

Jacek Buczyński, DM PBK S.A.

Żeby zobaczyć wykres kliknij tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: analiza techniczna indeksu WIRR