DM PBK: baza na futures znowu spadła

DM PBK
opublikowano: 23-01-2002, 18:49

Dzisiejsza sesja przyniosła spadek kursu kontraktów na WIG20. Zniżka nie była jednak dynamiczna, a rynek zsunął się właściwie pod własnym ciężarem. Spadkowi kursu towarzyszyły niższe o 21% obroty. Obniżyła się też liczba otwartych pozycji (o 235, 1,4%). Baza znowu przeszła w głębokie wartości ujemne – na zamknięciu sięgnęła -15 pkt.

Dzisiejsza sesja przyniosła spadek kursu kontraktów na WIG20. Zniżka nie była jednak dynamiczna, a rynek zsunął się właściwie pod własnym ciężarem. Spadkowi kursu towarzyszyły niższe o 21% obroty. Obniżyła się też liczba otwartych pozycji (o 235, 1,4%). Baza znowu przeszła w głębokie wartości ujemne – na zamknięciu sięgnęła -15 pkt.

W sytuacji technicznej do radykalnych zmian nie doszło. Pojawiło się natomiast kilka niepokojących sygnałów. Na wykresie ukształtowała się dzisiaj wysoka czarna świeca z długim cieniem od góry. Kurs przełamał najbliższe wsparcie na 1435 pkt (maksimum z początku stycznia) oraz spadł poniżej długoterminowej linii trendu spadkowego z wykresu kontynuacyjnego (1433 pkt), co może sugerować, że wczorajsze naruszenie linii było krótkotrwałe. Obecnie najbliższym wsparciem jest połowa wczorajszej świecy – 1420 pkt. Jutro na tym poziomie przebiegać też będzie krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Warto jednak zwrócić uwagę, że wzrosty w ostatnim czasie tracą dynamikę – w ubiegłym tygodniu przełamana została szybsza linia trendu wzrostowego. To może być jeden z pierwszych sygnałów ostrzegających o zakończeniu fali wzrostowej.

Powody do niepokoju daje też układ wskaźników technicznych. Trix wyraźnie już traci dynamikę wzrostu. Z kolei MACD dzisiaj znowu wyhamował wzrost, zmniejszając jednocześnie odległość od linii sygnalnej. Dodatkowym ostrzeżeniem jest fakt, że wskaźnik zatrzymał się niemal dokładnie na wysokości trzymiesięcznej linii trendu spadkowego i może wkrótce utworzyć negatywną dywergencję z kursem. Wreszcie oscylator stochastyczny, który na ostatnich sesjach zachowywał się dość optymistycznie, dzisiaj rozpoczął spadek i już jutro może przeciąć od góry linię sygnalną (tworząc także negatywną dywergencję). Wymienione sygnały nie pozwalają jeszcze na postawienie tezy o bliskim końcu obecnej fali wzrostowej, stanowią jednak poważne ostrzeżenie, że trend wzrostowy traci impet.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM PBK: baza na futures znowu spadła