DM PBK: dalsza koniunktura zależy od RPP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-08-2001, 17:02

Dzisiejsze (21.08) otwarcie dla indeksu WIG20 nastąpiło w okolicach wczorajszego zamknięcia. Pierwsza godzina handlu przebiegała w trendzie horyzontalnym. Brak zdecydowania tłumaczyć można było oczekiwaniem na decyzje i komentarze FED (dzisiaj) oraz RPP (jutro) w sprawie stóp procentowych. Niemniej potem inicjatywę na parkiecie przejęły byki. Indeks WIG20 zaczął systematycznie piąć się w okolice swojego oporu 1085-1095pkt. Było to możliwe dzięki dość zdecydowanym wzrostom m.in. TPSA, Elektrimu, KGHM, Softbanku, Netii, PBK. Dodatkowo sytuacja na zachodnich rynkach była neutralna, co nie płoszyło strony popytowej, a podaż czyniło mniej agresywną. Większy pesymizm panował na rynku terminowym. Baza dla kontraktu FW20U1 podczas sesji była ujemna. Oznacza to, że gracze na futures z nieufnością traktowali aprecjację rynku kasowego.

Obecnie uwaga inwestorów skupia się oczywiście wokół decyzji FED oraz RPP. Obniżka w USA jest niemalże pewna i bardziej intryguje inwestorów to co powie szef FED-u na temat gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz możliwości dalszych obniżek stóp procentowych. U nas jest zgoła inaczej. Nie sposób bowiem przewidzieć co zrobi RPP. Wydaje się, że jutrzejsza decyzja RPP (obniżka/brak) może pełnić rolę katalizatora wzrostów/spadków w zależności od tego, jak zostanie odebrane przez amerykańskich graczy wystąpienie AG. Indeks WIG20 zatrzymał się w strefie dość ważnego lokalnego oporu i wybicie w jakimkolwiek kierunku może być zdecydowane. Warto jednakże pamiętać, że trendem dominującym jest trend spadkowy. Nie wolno również zapominać o sprawie budżetu, o której (po rozwiązaniu kwestii stóp procentowych) z pewnością inwestorzy sobie przypomną.

Paweł Dagiel

DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: dalsza koniunktura zależy od RPP