DM PBK: giełdy w USA kontynuują spadki

Marek Druś
opublikowano: 10-05-2001, 09:50

Wczorajsza sesja nie wniosła wiele nowego do sytuacji na rynku amerykańskim. W centrum zainteresowania znalazło się oczywiście Cisco Systems. Ponieważ spółka we wtorek dość ostrożnie wypowiadała się o bliskiej przyszłości nie dając inwestorom pretekstu do optymizmu, została przeceniona o 6,1%. Tragedią nazwać tego jednak nie można, gdyż w trakcie poprzednich kilku sesji notowania Cisco wzrosły o ponad 30%. Na więcej optymizmu pozwoliło sobie wczoraj kierownictwo General Electric, które stwierdziło że spółka może przekroczyć prognozy wyników finansowych na ten rok. Zarząd zapowiedział, że spodziewa się zysku na akcję wyraźnie powyżej $1,45 podczas gdy szacunki analityków wynosiły $1,47. Rynek uspokoił też Microsoft, twierdząc, że nowy system operacyjny zostanie wprowadzony jeszcze w październiku tego roku, przecząc tym samym pogłoskom, że firmie nie uda się uplasować tego produktu przed okresem świątecznych zakupów. Bardziej pochlebnie o gospodarce wyrażali się ekonomiści, którzy podnieśli prognozę wzrostu PKB na 2001 rok z 1,8% do 2,0%. W ciepłym tonie wypowiadał się też sekretarz skarbu Paul o’Neill, widzący możliwość rychłego powrotu amerykańskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Ostatnie sesje pokazują, że pomimo znacznego wzrostu rynek amerykański nie ma ochoty spadać. Obserwowane w tym tygodniu niskie obroty na NYSE i na Nasdaq’u świadczą o braku presji ze strony podaży. Dużego popytu też jednak nie ma, co sprawia, że indeksy poruszają się w wąskim przedziale. Do posiedzenia FED pozostały jednak już tylko cztery sesje. Może to spowodować, tradycyjnie już, uaktywnienie strony popytowej w najbliższych dniach i kolejną próbę ataku indeksów DJIA i Nasdaq Composite na ostatnie lokalne szczyty notowań. Impulsem dla rynku mogą być dzisiejsze dane o liczbie osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych bądź jutrzejsze o sprzedaży detalicznej.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: giełdy w USA kontynuują spadki