DM PBK: giełdy w USA odreagowały spadki

opublikowano: 22-03-2002, 09:37

Po silnych środowych spadkach wczoraj na rynku amerykańskim doszło do poprawy notowań – Nasdaq Composite zanotował dosyć duży wzrost a DJIA symboliczny spadek. Obroty zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u nieco wzrosły, ale i tak mieściły się poniżej średnich z ostatniego miesiąca.

Sesja rozpoczęła się niezbyt optymistycznie – DJIA wyraźnie zniżkował a Nasdaq Composite balansował wokół poziomu poprzedniego zamknięcia. Rynkowi nie bardzo pomogły publikowane jeszcze przed sesją dane makroekonomiczne – inflacja z wyłączeniem cen energii i żywności wzrosła nieco powyżej oczekiwań a liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła minimalnie więcej niż prognozowano. Takie dane wzbudziły obawy, że FED może szybciej zdecydować się na rozpoczęcie procesu podnoszenia stóp procentowych. Niewiele w sytuacji na parkiecie zmieniły publikowane w trakcie sesji indeks wiodących wskaźników (LEI) i indeks aktywności sektora wytwórczego regionu środkowo-atlantyckiego (Philadelphia FED) – oba wskaźniki były niższe od oczekiwań, pokazując, że sytuacja w gospodarce wcale nie poprawia się tak szybko, jak można było spodziewać się po publikacji poprzednich danych. Ze spółek negatywnie ważyły obawy o wysokie krótkoterminowe zadłużenie General Electric i niezbyt przejrzyste raporty finansowe prezentowane przez spółkę. Atmosferę psuły też obniżone (przez Lehman Brothers) prognozy zysków dla AOL Time Warner. Do godziny 20:00 nastroje na rynku nie były najlepsze a indeksy znajdowały się tylko nieznacznie powyżej dziennych minimów. Sytuacja diametralnie zmieniła się w ostatnich dwóch godzinach handlu – indeksy bez żadnego powodu zaczęły szybko zwyżkować. Najmocniej rosły sektory, które poprzedniego dnia zachowały się najgorzej – półprzewodnikowy, oprogramowania, telekomunikacyjny.

Wczorajsza mocną końcówkę można na razie traktować jedynie w kategoriach odreagowani po silnych środowych spadkach. To powinno poprawić nieco atmosferę na początku dzisiejszej sesji – wcale nie świadczy jednak o powracającej sile rynku i nie jest zapowiedzią trwalszej poprawy koniunktury w najbliższych dniach.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane