DM PBK: giełdy w USA poszły w przeciwnych kierunkach

DM PBK
opublikowano: 09-01-2002, 09:34

We wtorek indeksy amerykańskie podążyły w przeciwnych kierunkach – Nasdaq Composite zanotował wzrost (+0,9%) a DJIA spadek (-0,5%). Obroty na obu rynkach spadły, utrzymały się jednak na poziomie średnich z ostatnich tygodni. Na NYSE najmocniej zniżkowały akcje banków – w związku z kłopotami na rynku argentyńskim.

We wtorek indeksy amerykańskie podążyły w przeciwnych kierunkach – Nasdaq Composite zanotował wzrost (+0,9%) a DJIA spadek (-0,5%). Obroty na obu rynkach spadły, utrzymały się jednak na poziomie średnich z ostatnich tygodni. Na NYSE najmocniej zniżkowały akcje banków – w związku z kłopotami na rynku argentyńskim. Na Nasdaq’u największe wzrosty notował sektor półprzewodników – przede wszystkim dlatego, ze na poprzednich dwóch sesjach silnie zniżkował. Kiepsko zachowywał się sektor sprzętu telekomunikacyjnego – prezes Cieny stwierdził wczoraj, że nie widzi żadnych oznak poprawy w branży. Z kolei Corning (światłowody) poinformował, że spodziewa się ożywienia w drugiej połowie roku.

Wczoraj wyniki finansowe opublikowała pierwsza spółka z indeksu DJIA – Alcoa. Rezultaty ostatniego kwartału miały mieszany charakter – zyska na akcję (przed kosztami „nadzwyczajnymi”) był minimalnie wyższy od oczekiwań rynku – 11 centów vs 10 centów. Niższe od oczekiwań były przychody ze sprzedaży a wyższa strata netto na akcję. Akcje spółki spadły wczoraj o 2,2%.

Niewiele nowego wniosły wypowiedzi jednego z członków FED – William’a McDonough. Przewodniczący Zarządu Rezerwy Federalnej dość lakonicznie stwierdził wczoraj, że gospodarka jest blisko dołka a powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego jest w tym roku prawdopodobny Trudno jednak stwierdzić kiedy to dokładnie nastąpi. McDonough stwierdził jednocześnie, że ciągle są sygnały, które mogą skłonić FED do dalszej redukcji stóp procentowych.

Zauważalnego wpływu na wczorajsze notowania nie miały dane makroekonomiczne. Zamówienia przedsiębiorstw za listopad okazały się niższe od oczekiwań rynku – wystąpił spadek o 3,4% a szacowano, że zamówienia zmniejszą się o 2,6%. Wyższe od oczekiwań okazały się dane dotyczące zadłużenia konsumentów – wzrosło o $19,9 mld vs+$5,1 mld oczekiwanych. Dzisiaj istotnych danych makroekonomicznych nie będzie. Najważniejsze dla rynku w najbliższym czasie może okazać się piątkowe, pierwsze od października ubiegłego roku, wystąpienie Alana Greenspana.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy