DM PBK: GPW zadziwiła spokojem

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 08-10-2001, 16:54

Pomimo rozpoczęcia działań zbrojnych na Bliskim Wschodzie i znacznych spadków na parkietach europejskich, sesja na WGPW upłynęła w dość spokojnej atmosferze. Indeks WIG 20 rozpoczął sesję od jednoprocentowego spadku. Po nieznacznym zwiększeniu dynamiki zniżki w pierwszych minutach handlu (do –1,5%) w ciągu następnej godziny indeks poruszał się w łagodnej tendencji wzrostowej, przechodząc następnie do wąskiej stabilizacji na poziomie o 0,2 – 0,4% poniżej piątkowego zamknięcia. Ostatnie pół godziny handlu poprawiło nieznacznie notowania i pozwoliło indeksowi WIG 20 pokonać poziom 1000 pkt oraz zakończyć sesję minimalnym wzrostem (o 0,1%). Najlepiej wśród blue chipów zachowywały się: Prokom (+3,6%), Softbank (+3,6%), TP S.A. (+2,7%) i Computerland (+1,7%). Kolejny silny spadek zanotowały akcje Netii (-16,3%), słabo zachowywały się banki: BPH (-5,2%), BSK (-2,5%) BZWBK (-0,8%). Obroty, podobnie jak w piątek, utrzymały się na niskim poziomie.

Względny spokój na rynku to w dużej mierze konsekwencja porozumienia SLD-UP-PSL w celu stworzenia większości parlamentarnej i powołania wspólnego rządu. Choć taka koalicja nie jest wymarzona dla rynków finansowych, to jednak fakt, że udało się ją sformować dość sprawnie jest pewnym pozytywem. Najgorsze co bowiem można było zrobić w obecnej sytuacji to przedłużać rozmowy. Szybkie wyłonienie rządu i rozpoczęcie pracy przez nowy gabinet stwarza nadzieje, że zapowiadana przez SLD-UP reforma finansów publicznych zostanie szybko wprowadzona w życie. Jeżeli reforma ta będzie realizowana w sposób jaki zapowiadało SLD-UP, czyli nie będzie w tym zakresie poważnych ustępstw na rzecz PSL, reakcja rynków będzie pozytywna. W najbliższym czasie taki właśnie scenariusz może być dyskontowany na warszawskiej giełdzie. Obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla poprawy koniunktury są ewentualne ataki terrorystyczne. Jest mało prawdopodobne aby istotnym elementem ryzyka stały się działania na Bliskim Wschodzie - rynki finansowe miały już wystarczająco dużo czasu by tę akcję zdyskontować. W takiej sytuacji negatywna reakcja na te wydarzenia może okazać się krótkotrwała.

Pewnej poprawie uległa sytuacja techniczna. W ciągu ostatnich dwóch tygodni WIG 20 pozostaje w strefie konsolidacji: 978 – 1025 pkt. Na wykresie można zauważyć niewielką przewagę białych korpusów. Nie jest to silnie optymistyczny sygnał, ale świadczy o zwiększającej się przewadze strony popytowej. Rynek właściwie przespał wzrosty na giełdach w USA i w Europie, ale jak się dzisiaj okazało presja ze strony podaży jest już niewielka. Jest więc dość prawdopodobne, że w przypadku poprawy nastrojów na rynkach zachodnich warszawska giełda zareaguje pozytywnie. Nieźle prezentują się wskaźniki techniczne. MACD powoli rośnie w kierunku linii sygnalnej i do wygenerowania sygnału kupna potrzebny jest mu już tylko niewielki wzrost wartości indeksu. O możliwym zwrocie na rynku informuje też wskaźnik ruchu kierunkowego Trix – w ostatni czwartek zmienił kierunek ruchu na wzrostowy. Do umiarkowanego optymizmu skłania zachowanie oscylatora stochastycznego – wskaźnik wygenerował dzisiaj sygnał kupna. Takie zachowanie wskaźników sugeruje możliwość wzrostu WIG 20 na najbliższych sesjach, co najmniej do poziomu 1025 pkt.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: GPW zadziwiła spokojem