DM PBK: gracze w USA nadal boją sie wyników III kwartału

Przemek Barankiewicz
11-09-2001, 09:35

Zahamowanie spadków – na takie miano zasługuje wczorajsza sesja w USA. Choć początek sesji był dość pesymistyczny, głównym indeksom udało się zakończyć notowania na poziomie niewiele odbiegającym od piątkowych zamknięć - Nasdaq Composite zanotował niewielki wzrost a DJIA spadek w „granicach błędu statystycznego”. Kondycja rynku nie była jednak dobra o czym świadczy przewaga akcji spółek taniejących na drożejącymi – na NYSE stosunek ten wyniósł 20 do 11, na Nasdaq’u 11 do 7. Obroty na obu rynkach były nieco niższe od rejestrowanych podczas dwóch poprzednich sesji. W indeksie DJIA dość mocno ciążyły notowania McDonald’s – kurs akcji spadał po informacji o pierwszym przypadku choroby szalonych krów w Japonii. Z kolei bardzo radził sobie Microsoft – w piątek Departament Sprawiedliwości poinformował o rezygnacji z planów podziału koncernu. Nie obyło się oczywiście bez ostrzeżeń ze spółek – Qwest poinformował, że zamierza zredukować zatrudnienie oraz obniżyła prognozy przychodów ze sprzedaży na 2001 i 2002 rok.

Nieco niepokojącym sygnałem była publikacja raportu o kredytach konsumenckich za lipiec. Dane pokazały, ze konsumenci nie są skłonni zaciągać nowych zobowiązań – analitycy oczekiwali, że zadłużenie konsumentów wzrośnie o $4mld. Zweryfikowane w dół zostały też dane za czerwiec – z -$1,5 mld do –$1,8 mld. Dzisiaj danych makroekonomicznych nie będzie. Najistotniejsze pojawią się dopiero w piątek – dane o inflacji na poziomie produkcyjnym, sprzedaży detalicznej, wykorzystaniu mocy produkcyjnych, produkcji przemysłowej oraz wstępny wskaźnik nastrojów wśród konsumentów (opracowany prze Uniwesrsytet w Michigan). Brak istotnych wskaźników makroekonomicznych może spowodować, że rynek na najbliższych sesjach podejmie próbę odreagowania ostatnich spadków. Będzie to jednak możliwe pod warunkiem, że nie pojawią się ostrzeżenia ze strony spółek o rezultatach trzeciego kwartału.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: gracze w USA nadal boją sie wyników III kwartału