DM PBK: groźba deflacji nie przeraziła inwestorów w USA

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 12-11-2001, 09:22

Dane o deflacji na poziomie produkcyjnym w USA negatywnie zdążyły wpłynąć tylko na rynki europejskie. Rynek amerykański zachowywał się w piątek bardzo spokojnie – wahania cen były niewielkie, na niskim poziomie ukształtowały się też obroty. W USA, przynajmniej w piątek, nie odczytano największego w historii miesięcznego spadku cen na poziomie produkcji sprzedanej (od 1947 roku – wtedy zaczęto badać tą zmienną) jako zapowiedzi scenariusza „japońskiego”. Reakcja rynku tylko w pierwszych minutach była lekko negatywna. Wkrótce zaczęto sobie to tłumaczyć, jako kolejny czynnik, który umożliwi FED dalsze obniżki stóp procentowych. Gwałtowny spadek inflacji może jednak stać się elementem niebezpieczeństwa dla amerykańskiej gospodarki. Szybko spadające ceny produkcji sprzedanej mogą rodzić obawy o zyskowność działania amerykańskich przedsiębiorstw – np. w październiku ceny samochodów spadły o 4,7%, czyli w stopniu największym od 1972 roku.

Drugim wskaźnikiem publikowanym w piątek w USA był wstępny indeks nastrojów wśród konsumentów Uniwersytetu w Michigan (za listopad). Pierwszy w tym miesiącu odczyt wskaźnika (następny będzie za dwa tygodnie) pokazał, że optymizm konsumentów nieco się zwiększył (z 82,7 pkt do 83,5 pkt), podczas gdy oczekiwano, że się obniży (do 78,5 pkt). W tym tygodniu wielu danych makroekonomicznych nie będzie. Pierwsze istotne wskaźniki pojawią się dopiero we środę (sprzedaż detaliczna za listopad), następne w czwartek (tygodniowa liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, zapasy przedsiębiorstw) i piątek (inflacja na poziomie konsumpcyjnym).

Pomimo względnie dobrego zachowania indeksów w trakcie piątkowej sesji istnieje wciąż niebezpieczeństwo zakończenia obecnych wzrostów - Nasdaq Composite już trzecią sesję nie może uporać się z pięciomiesięczną linią trendu spadkowego.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: groźba deflacji nie przeraziła inwestorów w USA