DM PBK: indeks WIRR pokazuje słabość rynku

opublikowano: 18-06-2001, 09:51

Sytuacja indeksu WIRR, a ostatni tydzień przyniósł kolejne sygnały poważnej słabości rynku. Po wybiciu dołem z krótkookresowej konsolidacji, które nastąpiło w poprzednim tygodniu tym razem presję niedźwiedzi potwierdziło przełamanie jednego z najistotniejszych wsparć, na wysokości ok. 2185 pkt. Na tym poziomie znajdował się poziom 61.8% zniesienia fali hossy z okresu listopad 99r. – lipiec 2000r. Sygnały te nie pozostawiają więc wątpliwości co do nastrojów panujących na rynku i w ich obliczu trudno raczej spodziewać się większej poprawy. W najbliższym czasie nie można wprawdzie wykluczać odreagowania przeceny, jednak jest dość prawdopodobne, że będzie ono jedynie techniczną korektą i ruchem powrotnym do pokonanych wsparć. Za taką możliwością przemawiają dzienne wskaźniki techniczne, które znajdują się w silnych ruchach spadkowych, ale niektóre z nich ostatnio dotarły w pobliże poziomów będących w przeszłości punktami, gdzie następowały odbicia. Warto także zwrócić uwagę na RSI, który wskazuje na wyprzedanie indeksu, co również zwiększa szanse na wzrost. Sygnałem kupna będzie jednak dopiero powrót oscylatora w obszar neutralny. Szanse na realizację takiego scenariusza daje również bliskość kolejnej potencjalnej zapory dla spadków, którą tworzy dolna granica długookresowego kanału zniżkowego, położona aktualnie na wysokości ok. 2110 pkt.

Znacznie gorsze wydają się średnioterminowe perspektywy rynku. Przebicie poziomu 2185 pkt. stanowi bowiem poważny sygnał ostrzegawczy przed możliwością dalszego pogorszenia koniunktury. Tygodniowy MACD powrócił poniżej swej średniej, a ROC zakończył wzrosty i nie zdołał podjąć testu poziomu równowagi. Tym samym ryzyko kontynuacji przeceny po okresie ewentualnej korekty jest znaczne. W takim wariancie nie można wykluczać, że wyraźniejsze uaktywnienie popytu nastąpi dopiero w okolicach ok. 1945-2000 pkt.

Podsumowując powyższy obraz rynku trudno o powody do większego optymizmu. WIRR bez większych problemów przełamuje kolejne poziomy wsparcia, co świadczy o znacznej przewadze podaży, a jednocześnie o braku aktywniejszego popytu mogącego powstrzymać przecenę. Z uwagi na wyprzedanie rynku oraz bliskość kolejnego ważnego wsparcia można wprawdzie mieć nadzieję na odreagowanie zniżki w najbliższym czasie, jednak trudno raczej liczyć na trwalszą poprawę i jest wysoce prawdopodobne, że w takim wariancie będziemy mieć do czynienia jedynie z ruchem korekcyjnym. Przebicie poziomu 2185 pkt. jest jednocześnie silnym sygnałem przemawiającym za możliwością dalszej przeceny, a ryzyko powrotu do spadków po okresie ewentualnej korekty jest znaczne. Nie można wykluczać, że WIRR znajdzie się w takim przypadku poniżej granicy 2000 pkt.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: indeks WIRR pokazuje słabość rynku