DM PBK: indeksy GPW wzrosły dzięki blue chipom

04-12-2001, 17:02

Spadki, których ostatnio byliśmy świadkami zostały w końcu przerwane na dzisiejszej sesji (04.12). Taki rozwój wydarzeń zapowiadały już notowania rodzimych kontraktów terminowych. Pro wzrostowemu nastawieniu pomagały również giełdy zachodnie oraz futures na indeksy amerykańskie, które utrzymywały się w strefach dodatnich. Indeks WIG20 otworzył się powyżej poniedziałkowego zamknięcia i po kilku minutach rozpoczął zdecydowany ruch na północ. Duży udział w tych wzrostach miały rodzime blue chips m.in. TPSA (po wczorajszej dotkliwej deprecjacji), PBK, Pekao, BPH, PKN. Rosły również firmy sektora informatycznego m.in. Optimus, Softbank, czy Computerland. Ze zmiennym szczęściem (ale po dodatniej stronie) wahał się kurs Elektrimu, którego wpływ na nastroje inwestorów był wyraźnie widoczny. Po godzinie 11.00 na rynku zagościła korekta, która definitywnie została przełamana po 14.30. Od tego momentu na warszawskim parkiecie ponownie inicjatywę przejęły byki, którym pomagały również dodatnie notowania w USA. W efekcie WIG20 doszedł do poziomu 1276.6pkt. Warto także zauważyć ponowny wzrost bazy kontraktów terminowych FW20Z1 do ok.+20pkt., co świadczy o ponownej fali optymizmu (i jednocześnie nerwowości niedźwiedzi).

Przebieg dzisiejszej sesji mógł zaskoczyć dynamiką wzrostów. Nie była ona szalona, ale na pewno zdecydowana. Niemniej co bardziej ostrożni gracze zwrócą uwagę na to, że WIG20 ciągle jest przed oporem w strefie 1290pkt. i na razie możemy mówić o odreagowaniu. Dla utrzymania wzrostów potrzebne wydają się dalsze zwyżki na rynkach zachodnich i za oceanem. Ponadto ostatnio napływające informacje o rodzimych spółkach (m.in. TPSA, PKN, Elektrim) mają znaczny wpływ na kierunek notowań i to również należy uwzględniać.

Paweł Dagiel

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO , Rynek

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: indeksy GPW wzrosły dzięki blue chipom