DM PBK: komentarz techniczny WIG20

opublikowano: 03-09-2001, 11:37

Mimo nienajlepszych sygnałów docierających ostatnio na parkiet indeks WIG20 zachowywał się w minionym tygodniu dość dobrze. Na początku okresu miała wprawdzie miejsce korekta krótkoterminowego impulsu wzrostowego, jednak spadek nie był zbyt głęboki i byki podjęły próbę kontynuacji zwyżki. Jest wysoce prawdopodobne, że jej powodzenie, a tym samym możliwości dalszej poprawy koniunktury w najbliższym czasie zależeć będą od wyniku testu silnego oporu w strefie ok. 1130-1140 pkt., którego można wkrótce oczekiwać. W tym rejonie znajduje się bowiem okno bessy z 09.08, którego znaczenie podkreśla chociażby nieudana próba sforsowania z początku tygodnia. Przełamanie powyższej bariery podażowej będzie oznaką rosnącej siły byków i powinno przynieść zwyżkę przynajmniej w okolice ok. 1230 pkt., gdzie znajdują się kolejne ważne opory, jak chociażby górna granica stabilizacji z I połowy lipca br. oraz poziom 38.2% zniesienia średnioterminowych spadków z maja br.

Szanse na pokonanie najbliższej bariery podażowej zwiększa również poprawiająca się sytuacja dziennych wskaźników technicznych. MACD pozostający od lipca br. w trendzie wzrostowym utrzymał wygenerowane w ubiegłym tygodniu sygnały kupna i dynamicznie zwyżkując pokonał poprzedni wierzchołek. Nie można więc wykluczyć, że takie zachowanie może doprowadzić do próby przebicia poziomu równowagi. W strefie dodatniej znalazł się również ROC, potwierdzając tym samym rosnące tempo wzrostów. Biorąc dodatkowo pod uwagę wskazania najszybszych oscylatorów, jak choćby Stochastic’a, który w obszarze neutralnym przebił z dołu swą średnią, można więc mieć nadzieję, że próba pokonania obszaru ok. 1130-1140 pkt. zakończy się powodzeniem.

Szczególnie ważne jest również to, że ostatnia poprawa koniunktury znalazła potwierdzenie na wykresie tygodniowym. Ostatni okres nie był już wprawdzie tak optymistyczny jak poprzedni i przyniósł powstanie niewielkiej czarnej świecy z dość długim dolnym cieniem, jednak zamknięcie znalazło się powyżej poprzedniego. Świadczy to, że siły byków nie zostały jeszcze wyczerpane, co z kolei daje szanse na kontynuację zwyżki w najbliższym czasie. Najważniejszym sygnałem w ostatnim czasie jest jednak formacja objęcia hossy z poprzedniego tygodnia zapowiadająca wzrosty. Jej minimum znajdujące się na wysokości ok. 1053 pkt. stanowi jednocześnie najsilniejszy aktualnie poziom wsparcia.

Na podstawie powyższego obrazu indeksu WIG20 można więc powiedzieć, że mimo poprawy sytuacji w ostatnim czasie, powodzenie dalszych wzrostów w krótkiej perspektywie zależeć będzie od wyniku testu ważnego oporu w strefie ok. 1130-1140 pkt. Niektóre z obecnych sygnałów jak chociażby zachowanie dziennych wskaźników technicznych, czy wskazania wykresu tygodniowego pozwalają z ostrożnym optymizmem założyć, że byki zdołają sforsować wspomnianą barierę. Realizacja takiego scenariusza powinna wkrótce przynieść wzrosty wskaźnika w okolice ok. 1230 pkt., co jednak nie zmienia faktu, że nadal brak jest sygnałów przemawiających za trwalszą zmianą trendu. Ewentualny impuls zwyżkowy należałoby tym samym klasyfikować na obecnym etapie jedynie jako korektę spadków, a główna tendencja pozostaje jak na razie niezagrożona.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy