DM PBK - komentarz techniczny WIRR

05-02-2001, 10:34

Ostatni tydzień nie przyniósł większych zmian w sytuacji na rynku równoległym. Indeks WIRR utrzymywał się w ruchu bocznym, nadal pozostając w obrębie jednego z najważniejszych obszarów wsparcia. W strefie ok. 2540-2580 pkt. znajduje się bowiem dołek z połowy lutego ub.r. oraz poziom 38.2% zniesienia wzrostów z okresu październik 99r. – lipiec 2000r. Ograniczenie skutecznie chroni rynek przed głębszymi spadkami już od połowy listopada ub.r., ale jednocześnie niewielka presja byków nie jest w stanie doprowadzić do bardziej zdecydowanej poprawy koniunktury. Są to więc oznaki słabości rynku na obecnym etapie ograniczające jak się wydaje szanse na zainicjowanie wyraźniejszej zwyżki w krótkim okresie. Obrona powyższego wsparcia w najbliższym czasie jest wprawdzie możliwa, ale w takim wariancie najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie się stabilizacji wskaźnika. W przypadku ewentualnej próby wzrostowej ważną barierą podażową będzie bowiem dno z 22.12 na wysokości ok. 2612 pkt. uzupełnione przez średnie z 34 i 55 sesji, które znajdują się w przedziale ok. 2610-2615 pkt. Pokonanie tego oporu wymagać będzie wyraźnego wzmocnienia aktywności byków i przy bieżącym stanie rynku raczej trudno się go wkrótce spodziewać.

Wskaźniki techniczne potwierdzają niezdecydowanie panujące na parkiecie i nie dają klarownych wskazań co do rozwoju koniunktury. MACD porusza się w krótkoterminowym trendzie bocznym i w ostatnich dniach wygenerował korzystny sygnał przecinając z dołu swą linię sygnału. Z kolei dzienny ROC, który od 17.01 znajduje się w ruchu wzrostowym pokonał wprawdzie poziom równowagi, ale przebicie okazało się krótkotrwałe i w końcówce tygodnia oscylator ponownie powrócił do strefy ujemnej. Warto jednak zwrócić uwagę na powstałe na diagramie ROC i WIRR-u pozytywne dywergencje. Nie są one co prawda znaczne i nie zostały potwierdzone, ale mogą okazać się zapowiedzią poprawy klimatu inwestycyjnego, przynajmniej w najbliższym czasie.

Na tygodniowym wykresie świecowym powstał kolejny nieznaczny biały korpus. Od trzech tygodni byki próbują wprawdzie bronić obecnych poziomów indeksu, ale jak wskazuje wielkość ostatnich świec ich presja pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja taka daje więc szanse na uniknięcie w krótkim okresie głębszej przeceny, ale jednocześnie trudno oczekiwać wyraźniejszych przesłanek przemawiających za trwalszą poprawą koniunktury.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK - komentarz techniczny WIRR