DM PBK: makroekonomia pomogła warszawskiej giełdzie

opublikowano: 31-08-2001, 17:31

Po dużych spadkach zza oceanem oraz zamknięciem Dow Jonesa poniżej psychologicznej bariery 10tys. pkt. inwestorzy posiadający akcje z niecierpliwością oczekiwali na otwarcie na GPW. Otwarcie oraz pierwsza godzina handlu przebiegła bardzo spokojnie. Tak WIG jak i WIG-20 otworzyły się nieznacznie poniżej kursów zamknięcia z dnia poprzedniego. Największą nerwowość na początku sesji wykazali akcjonariusze TPSA, lecz w miarę upływu czasu powoli rosło zainteresowanie akcjami i kurs na zamknięciu wyniósł 12,95 zł. Jeśli chodzi o spółki, którymi aktywnie handlowano to wyróżniały się oprócz TPSA także PKN, Elektrim, KGHM. Wysokie obroty zanotowano na akcjach banków: Kredytbanku, BZWBK, PBK oraz Pekao. Po południu wzrosło zainteresowanie spółkami sektora IT.

Pod wpływem poprawy klimatu na giełdach zachodnich oraz na rynku kontraktów terminowych na indeksy giełd amerykańskich nastąpiła poprawa na GPW. Pewne schłodzenie sytuacji przyniosło otwarcie w Stanach, ale podanie pozytywne danych, szczególnie o zamówieniach przedsiębiorstw amerykańskich z powrotem przywróciło optymizm.

Podany o godzinie 16.00 przez NBP deficyt obrotów bieżących w lipcu na poziomie 296 mln USD mile zaskoczył inwestorów. Trzeba zwrócić uwagę iż deficyt obrotów bieżących po lipcu spadł do 5,0 proc. PKB. Dane te powinny uspokoić rynek tak kapitałowy jak i finansowy. Wpłynęły też pozytywnie i bardzo mobilizująco na kupujących. Najszybciej reagowali na dobre dane gracze na kontraktach terminowych na

WIG-20, które zamknęły się na 1133 pkt. -na najwyższym dzisiejszym poziomie. Indeks WIG na zamknięciu wyniósł 12802,09 pkt. i był to jego również najwyższy dzisiejszy poziom.

Ireneusz Dunajewski

DM PBK S.A.

</i

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: makroekonomia pomogła warszawskiej giełdzie