DM PBK: monotonna sesja w USA

opublikowano: 10-08-2001, 10:00

Właściwie cała sesja w USA przebiegała w dość monotonnej atmosferze. DJIA i Nasdaq Composite wykonywały niewielkie ruchy w górę i dół – po osiąganiu lokalnych wsparć technicznych indeksy nieznacznie odbijały by po chwili znowu zacząć opadanie. Rynkowi wyraźnie brakowało impulsów – niechęć do sprzedaży była dość duża, ale powodu do zakupów też nie było. Nie były nim na pewno mieszane wyniki sprzedaży największych sieci detalicznych – sprzedaż GAP spadła o 12% a sieci Wall-Mart wzrosła o 6%. Kurs Gap spadł o 12% a Wall-Mart zniżkował o 0,7%. Końcówka sesji przyniosła niewielkie ożywienie strony popytowej, które pozwoliło na wyciągnięcie indeksów do poziomów ze środowego zamknięcia. Obroty na obu rynkach były niższe niż środę i nieco poniżej średniej z ostatnich tygodni.

Wczorajsze dane makroekonomiczne nie wstrząsnęły rynkiem amerykańskim. Departament Pracy podał, że liczba osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych wzrosła do 385 tys., czyli nieznacznie powyżej oczekiwań analityków (380 tys.). Pozytywną informacją był spadek cen produktów importowanych z wyłączeniem cen paliw – o 1,0% a oczekiwano, że spadną o 0,4%. Oznacza to, że z tej strony nie ma presji na inflację. Niezbyt dobrą informacją był natomiast spadek cen produktów eksportowanych – o 0,5% (oczekiwano spadku o 0,2%). Świadczy to o zmniejszającej się marży jaką realizują na swoich produktach eksporterzy amerykańscy.

Przebieg wczorajszej sesji wielu powodów do optymizmu nie daje, ale zwiększa szansę na pozostanie DJIA i Nasdaq Composite w trendach bocznych. Oba indeksy obroniły wsparcia z ostatnich miesięcy (DJIA na 10 200 pkt a Nasdaq Composite lukę hossy 1942 – 1996 pkt) i chociaż styl tej obrony pozostawia wiele do życzenia nie można wykluczyć, że i tym razem rynek amerykański uchroni się przed głębszą deprecjacją. Atmosfera na rynku w ostatnich dniach jest jednak kiepska i kolejna zła informacja może już wywołać falę paniki. W takiej sytuacji dużą wagę mogą mieć dzisiejsze dane o inflacji na poziomie produkcyjnym. Informacje te zostaną opublikowane przed rozpoczęciem notowań – analitycy oczekują, że PPI spadło w lipcu o 0,3% a z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosło o 0,1%.

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: monotonna sesja w USA