DM PBK: na amerykańskie giełdy powrócił strach

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 31-05-2001, 09:35

Po znacznych wtorkowych spadkach na Nasdaq’u wczoraj przyszedł czas na spółki notowane na NYSE. Indeks DJIA tylko przez pierwszą godzinę handlu był w stanie utrzymać się powyżej 11 000 pkt. Kiedy ten poziom został naruszony inwestorzy stracili nadzieję na podtrzymanie dobrej koniunktury na następnych sesjach i skala wyprzedaży zdecydowanie wzrosła. Taniało właściwie wszystko poza spółkami użyteczności publicznej. Podobnie było na Nasdaq’u – tam też trudno znaleźć było sektor, który nie poddawał się spadkom. Bohaterem sesji był oczywiście Sun Microsystems – po tym jak spółka ostrzegła o gorszych wynikach w bieżącym kwartale, zniżkowała wczoraj o „jedyne” 13% (po spadku dzień wcześniej o 8,8%). Kiedy rynek spada uaktywniają się analitycy wieszczący czarne scenariusze. Tak było i wczoraj – Morgan Stanley Dean Witter obniżył prognozy zysków dla producentów optoelektroniki, twierdząc jednocześnie że spodziewa się ożywienia w tym sektorze dopiero w trzecim kwartale 2002 roku. Kolejną branżą, która zdaniem analityków MSDW nie zachwyci wynikami w najbliższych kwartałach są półprzewodniki. Podobnego zdania był dzień wcześniej analityk z Lehman Brothers. W takiej atmosferze zarówno DJIA jak i Nasdaq Composite zanotowały największe zniżki od ponad miesiąca.

Przebieg ostatnich sesji pokazuje, że na rynek amerykański znowu powrócił strach. Wielu analityków twierdzi już, że kwietniowo - majowe wzrosty były falstartem. To fakt, że inwestorzy w ostatnim czasie zapomnieli o nie najlepszej sytuacji finansowej spółek, licząc na oznaki rychłej poprawy. Takich sygnałów jak dotąd jednak nie otrzymali. Ponieważ rynek w ostatnich tygodniach silnie wzrósł sprowokowało to wielu uczestników do realizacji zysków. Z drugiej strony niewielu jest już chętnych, którzy chcieliby lokować swoje środki w interes nie rokujący w bliżej określonej przyszłości profitów. Pomimo, że trudno w najbliższych tygodniach spodziewać się poprawy koniunktury, to spadki indeksów w okolice kwietniowych minimów są mało prawdopodobne.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na amerykańskie giełdy powrócił strach