DM PBK: na giełdach w USA możliwa korekta

Marek Druś
11-03-2002, 09:09

Dobra atmosfera panująca na rynku amerykańskim w ostatnich tygodniach utrzymała się i na sesji piątkowej. Notowania zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u zakończyły się wzrostami. Obroty były dosyć wysokie – na NYSE nieznacznie spadły (w porównaniu z czwartkiem) a na Nasdaq’u wzrosły. Rynkowi znowu pomogły lepsze dane makroekonomiczne. Departament Pracy poinformował w piątek, że stopa bezrobocia na koniec lutego spadła do 5,5%, podczas gdy oczekiwano, że wzrosła do 5,8%. Jednocześnie po raz pierwszy od kilku miesięcy wzrosła liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych – o 66 tys. (oczekiwano, że się nie zmieniła). Wynagrodzenia pracowników wzrosły w ciągu miesiąca o 0,1% a przewidywano, że zwiększą się o 0,3%. Ze strony spółek bardzo istotnych informacji nie było – na rynek pozytywnie oddziaływały jednak podtrzymane dzień wcześniej prognozy wyników finansowych Intela i Sun Micorsystems.

W tym tygodniu kilka ważnych raportów makroekonomicznych – sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wzrost cen na poziomie producentów, wstępny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Te dane będą jednak publikowane w dalszej części tygodnia. Dzisiaj przedstawione zostaną jedynie informacje dotyczące zapasów na poziomie hurtowym na koniec stycznia – szacuje się spadek o 0,4%. Nie powinny one mieć większego wpływu na kształt dzisiejszej koniunktury.

Zdecydowanie większą rolę mogą odegrać aspekty analizy technicznej. W piątek DJIA kolejny raz nie uporał się z średnioterminowym oporem na poziomie 10 600 pkt. Co prawda w trakcie sesji DJIA poważnie naruszył ten poziom, ale ostatecznie zamknął się poniżej. Na wykresie ukształtowała się dodatkowo świeca z długim cieniem od góry a szybkie wskaźniki techniczne pokazują duże wykupienie rynku. W takiej sytuacji na najbliższych sesjach prawdopodobna jest choćby niewielka korekta notowań.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: na giełdach w USA możliwa korekta