DM PBK: na giełdach w USA słabną nastroje inwestorów

Marek Druś
24-07-2001, 09:43

Wczorajsze przedsesyjne notowania kontraktów na indeksy amerykańskie nijak się miały do tego co można było obserwować w trakcie sesji. Przed rozpoczęciem regularnej sesji nastroje na rynku były dość dobre – na Instinecie zyskiwała na wartości większość dużych spółek a Pre Market Indicator wskazywał na wzrost o 1,5%. Dobrą atmosferę stwarzały podwyższone rekomendacje dla Cisco Systems (przez UBS Warburg) oraz dla McDonald’s (przez Merill Lynch). Po rozpoczęciu handlu na rynku kasowym optymizmu wiele widać już nie było – kursy z godziny na godzinę zsuwały się do coraz niższych poziomów, właściwie pod własnym ciężarem – obroty na NYSE i na Nasdaq’u były bardzo niskie. Wyraźnych powodów do przeceny nie było – wyniki finansowe spółek mimo iż zdecydowanie gorsze niż przed rokiem w większości przypadków były nieznacznie lepsze niż oczekiwali analitycy. Mieszane wyniki przedstawił po sesji Amazon.com – strata na akcję była niższa niż oczekiwali analitycy (16 centów vs 22 centy), ale niższa też była sprzedaż. Poza tym spółka poinformowała, że w następnych kwartałach należy się liczyć ze zmniejszeniem dynamiki wzrostu sprzedaży.

Po wczorajszej sesji obraz techniczny indeksów amerykańskich pogorszył się. DJIA pokonał w dół średnią 15-sesyjną a Nasdaq Composite przebił psychologiczny poziom 2000 pkt i naruszył okno hossy z 18 kwietnia (1942 – 1996 pkt). Jedynym pozytywem jest fakt, że ruchy te w przypadku obu indeksów dokonały się przy bardzo niskich obrotach przez co ich wiarygodność nie jest jeszcze wysoka.

Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem będzie wystąpienie Alana Greenspana przed senacką komisją ds. finansów. I mimo iż jest mało prawdopodobne by Greenspan powiedział coś innego niż w ubiegłym tygodniu w Izbie Reprezentantów, inwestorzy i tak będą uważnie słuchać wypowiedzi szefa FED.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na giełdach w USA słabną nastroje inwestorów