DM PBK: na giełdach w USA świąteczny marazm

Marek Druś
opublikowano: 28-05-2001, 09:45

Paleta danych makroekonomicznych w USA nieco ostudziła emocje na giełdzie nowojorskiej. Zdecydowanie w dół zostało zrewidowane tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale – z 2,0% do 1,3% (analitycy oczekiwali 1,5% – 1,7%). Pozytywną informacją był największy od 18 lat spadek poziomu zapasów. W ostatnich wystąpieniach Grennspan za jeden z istotnych pozytywów uważał właśnie spadek wielkości zapasów będący przejawem dostosowywania się przedsiębiorstw do zwalniającej gospodarki. Niepokojący okazał się natomiast spadek zamówień na dobra trwałego użytku – wyniósł 5%, podczas gdy rynek oczekiwał tylko 2% spadku. Nieco mniej niż oczekiwali tego analitycy wzrósł wskaźnik optymizmu konsumentów Uniwersytetu w Michigan – do 92,2 pkt (z 88,4 pkt), podczas gdy oczekiwano 92,2 – 92,5 pkt.

Taki zestaw danych makroekonomicznych nie zachęcił inwestorów do zakupów. Indeksy przez całą sesję notowały umiarkowane spadki i tak też sesję zakończyły. Dało się wyczuć niechęć do podejmowania decyzji inwestycyjnych przed długim weekendem (w poniedziałek rynek jest zamknięty w związku z świętem Memorial Day). W konsekwencji obroty na NYSE jak i na Nasdaq’u były bardzo niskie – najniższe w tym roku. W trakcie sesji DJIA kilkakrotnie docierał do psychologicznego poziomu 11 000 pkt i dość szybko odbijał w górę. Nie była to jednak zasługa agresywnego popytu a raczej duża wstrzemięźliwość podaży. Wszyscy wiedzą, że poziom ten mocno wpływa na wyobraźnię rynku i jego przebicie już w piątek mogłoby wywołać silną wyprzedaż na najbliższych sesjach. Pokonanie tego wsparcia wydaje się jednak w najbliższych dniach nieuchronne. W ostatnich tygodniach inwestorzy obdarzyli gospodarkę i spółki dużym kredytem zaufania, który w najbliższym czasie nie zostanie spłacony. W takiej sytuacji rynek w dowolnym momencie może stracić cierpliwość i rozpocząć głębszą korektę blisko już dwumiesięcznych wzrostów. W najbliższych tygodniach spółki zaczną przedstawiać prognozy wyników za drugi kwartał – kolejne ostrzeżenia o gorszych wynikach mogą wywołać niepokój wśród inwestorów.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: na giełdach w USA świąteczny marazm