DM PBK: na GPW doszło do korekty

DM PBK
opublikowano: 10-01-2002, 17:04

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie przyniosła zatrzymanie impetu strony popytowej, chociaż jeszcze w pierwszej godzinie handlu wydawało, że dobre nastroje nie opuściły inwestorów, a notowania upłyną w podobnej jak wczorajsza atmosferze.

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie przyniosła zatrzymanie impetu strony popytowej, chociaż jeszcze w pierwszej godzinie handlu wydawało, że dobre nastroje nie opuściły inwestorów, a notowania upłyną w podobnej jak wczorajsza atmosferze.

Po spadkach na giełdach amerykańskich również u nas otwarcie wszystkich wskaźników koniunktury wypadło poniżej wczorajszych poziomów, a najwięcej straciły NIF, WIG i WIG20. Po kilku minutach niezdecydowania byki odzyskały jednak siły i rozpoczęło się odrabianie strat. Sztuka ta udała się z powodzeniem i dzięki sporym wzrostom indeksy szybko wyszły na plus. Popyt był równie zdeterminowany jak wczoraj obejmując sporą część rynku i w tym momencie wydawało, że marsz ku kolejnym maksimom będzie dziś jedynie kwestią czasu. Pierwsza aktywniejsza realizacja zysków nastąpiła po pół godzinie, ale i tym razem sprzedający zostali dość szybko powstrzymani, a byki podjęły kolejną próbę kontynuacji wzrostów. Zdecydowane pogorszenie koniunktury przyszło po godzinie notowań i tak jak wcześniej bez większych problemów bykom udawało się utrzymywać wzrosty tak od tego momentu popyt cofnął się wyraźnie. W efekcie dość szybko indeksy ponownie znalazły się na minusie i chociaż przecenę udało się powstrzymać to jednak w drugiej połowie sesji rynek utknął w trendzie bocznym. Stabilizacja poniżej poziomów zamknięcia ze środy utrzymała się do końca i dzisiejszy dzień wszystkie wskaźniki koniunktury kończyły na minusie, a z wyjątkiem NIF-u, który obniżył się o 0.3% przecena przekroczyła 1%.

Dzisiejsza sesja – zwłaszcza do godziny trzynastej - przyniosła kolejną dozę emocji i dużą zmienność nastrojów. Słabe otwarcie, zrozumiałe w obliczu wczorajszych zniżek za oceanem i mocno już rozgrzanego w ostatnich dniach warszawskiego parkietu, nie zapowiadało kolejnego mocnego wybicia, które w przypadku indeksu WIG20 nastąpiło w okolice 1440 pkt. Nienajlepsza koniunktura na zachodzie i próba realizacji zysków w miarę szybko ochłodziły jednak nastroje, a uczestnicy rynku oczekujący na atak byków na kolejną silną barierę podażową zlokalizowaną w ok. 1500 pkt. będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Druga część sesji pokazała, że rynek wyraźnie stracił impet, choć podaż również znacznie osłabła gdy indeks zniżkując dotarł w okolice 1400 pkt. Stabilizacja w tym rejonie ma jednak dwuznaczny wymiar. Z jednej strony świadczy o wciąż silnym rynku, daje szansę na uporządkowanie portfeli i przejście do kolejnej dynamicznej zwyżki. Z drugiej jednak - niepokój może budzić fakt, że rynek wyhamował i nie zdołał pokonać oporu w postaci luki bessy z pierwszej dekady czerwca 2001, znajdującej się właśnie w ok. 1400-1410 pkt., co może zwiastować dłuższą i nieco głębszą korektę. Najkorzystniejsze wrażenie podczas całej czwartkowej sesji sprawiały banki: PEKAO oraz bardzo udanie debiutujący po sfinalizowaniu fuzji BPH-PBK (wzrost na zamknięciu o 7,7 proc.), najbardziej wyraźna korekta dotyka natomiast walory z segmentu spółek teleinformatycznych.

Mimo dzisiejszego wyhamowania i prawdopodobnej w najbliższym czasie głębszej korekty, warszawski parkiet dobrze się prezentuje i zachowuje szansę na kontynuację w średnim terminie tendencji wzrostowej.

Mirosław Stępień, DM PBK SA

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane