DM PBK: na GPW zapowiada się kontynuacja spadków

Marek Druś
19-02-2002, 17:02

Dzisiejsze otwarcie sesji dla WIG20 nastąpiło poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Dla techników ważniejsze jednak było to, że indeks ten przełamał wsparcie na poziomie 1350pkt. Przez pierwsze pół godziny WIG20 spadł do poziomu nieco ponad 1333pkt. Później nastąpiło niemniej dynamiczne odreagowanie. Jednak popyt nie zdołał wydźwignąć WIG20 ponad poziom 1350pkt. W południe podano informacje o produkcji przemysłowej w strefie euro za grudzień (wzrost o 0.8%). Jeszcze kilka minut wcześniej na warszawskim parkiecie zaczął się okres stabilizacji w przedziale 1340-1345pkt. Z większych firm słabiej zachowywały się akcje m.in. Prokomu, Softbanku, Optimusa, TPSA. Spore emocje towarzyszyły, zaś notowaniom Netii. Kurs tej spółki spadł w pewnym momencie o ok. 14%. W trakcie sesji podano informacje o przełożeniu walnego zgromadzenia (które odbywało się dzisiaj) na 5 marca. Obrót akcjami Netii został zawieszony (w godz. ok.12.00-14.00). Potem handel wznowiono i kurs spółki uległ dalszej deprecjacji (cena zamknięcia 3.55zł, czyli minus 17.8%). Jak na dzisiejszą sytuację dość dobrze spisywały się walory np. Elektrimu, czy Pekao. O 14.30 opublikowane zostały dane makro w USA nt. wydanych pozwoleń na budowę domów (+3% wobec prognozy –3.3%) oraz rozpoczętych budów domów w styczniu (+6.3% wobec prognozy +1.6%). Mimo, że dane okazały się lepsze od prognoz nie spowodowały większych zmian na warszawskim parkiecie. Cały czas powoli poprawiały się za to indeksy głównych giełd zachodnich (także przebywające po stronie południowej). Otwarcie sesji za oceanem nastąpiło zgodnie z kierunkiem wskazanym wcześniej przez futures na indeksy amerykańskie, czyli in minus. O 16.00 podane zostały u nas dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej m/m (-5%), a także PPI (+0.1%).

Ostatecznie WIG20 zakończył się na poziomie 1345.52pkt. (-0.75%). Niżej zamknęły się kontrakty terminowe FW20H2 - 1334pkt. (ujemna baza –11pkt.). Najgorzej wypadł natomiast TechWIG tj. 614.48pkt. (-3.38%).

Z punktu widzenia analizy technicznej WIG20 przełamał istotne wsparcie w okolicy 1350pkt. Do tego dochodzą nasze słabe dane makro. Są to przesłanki przemawiające za kontynuacją spadków. Z drugiej jednak strony zamknięcie na WIG20 nastąpiło bardzo blisko poziomu 1350pkt. (mimo, że po południowej stronie) i do tego na niewielkim obrocie. Dla byków ważne jest, by indeks WIG20 szybko powrócił ponad 1350pkt. Ponadto słabe dane makro o produkcji przemysłowej mogą zwiększyć prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RPP. Dodatkowe nadzieje mogłoby przynieść ewentualne dobre zakończenie sesji w USA.

Paweł Dagiel, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: na GPW zapowiada się kontynuacja spadków