DM PBK: na rynek futures powrócił spokój

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 19-09-2001, 18:05

Bardzo spokojna sesja – tak można by podsumować dzisiejsze notowania na rynku terminowym. Kontrakty serii grudniowej rozpoczęły notowania od niewielkiego wzrostu, z luką cenową. Po kilku minutach handlu luka została zapełniona, ale kurs zatrzymał spadki na poziomie wtorkowego zamknięcia. Tuż przed otwarciem rynku kasowego kontrakty rozpoczęły jeszcze jedną falę wzrostową, która jednak z powodu słabo zachowujących się rynków europejskich, szybko się zakończyła. W dalszej części sesji kurs oscylował w bardzo wąskim kilkupunktowym przedziale. Silne zachowanie indeksu WIG 20 „wymusiło” w końcówce handlu wzrost kurs kontraktów w okolice maksimum sesyjnego.

Na wykresie ukształtowała się dzisiaj świeca niewielkich rozmiarów, z białym korpusem i cieniem od dołu. Nie stanowi ona istotnego przełomu, ale pokazuje, że przewagę na rynku uzyskuje strona popytowa. Cały układ trzech ostatnich świec przypomina sytuację sprzed dwóch miesięcy. Wtedy po wysokiej czarnej świecy utworzyły się trzy mniejsze świece na nieco niższym poziomie cenowym. Konfiguracja obecnych świec nieco tamtą sytuację przypomina. W tamtym okresie podobnie zachowywał się też oscylator stochastyczny – po trzeciej świecy wskaźnik opuścił obszar wyprzedania generując sygnał kupna. Podobnie stało się i dzisiaj. Jeżeli analogia w układzie świec byłaby kontynuowana, jutro kontrakty powinny rozpocząć notowania na poziomie niewiele odbiegającym od dzisiejszego zamknięcia a na wykresie powinna utworzyć się wysoka biała świeca z niewielkimi cieniami. Zamknięcie notowań w takim układzie powinno wypaść w okolicy połowy wysokości czarnej świecy z 14 września, czyli około 1073 pkt.

Ciekawie zachowują się wskaźniki średnioterminowe – zarówno MACD jak i Trix zmniejszają dynamikę spadku i mają szansę na utworzenie kolejnej pozytywnej dywergencji z kursem kontraktów. Pozytywnym krótkoterminowym sygnałem jest też fakt, że ostatnia zniżka kursu zakończyła się na poziomie dolnej linii trzymiesięcznego kanału spadkowego. To może „sprowokować” odbicie kursu w kierunku górnej linii w kanale (dzisiaj przebiega na wysokości 1160 pkt). Obecnie najistotniejszym wsparciem jest poziom ostatniego dołka (1019 pkt) a najważniejszym oporem luka bessy z 12 września (1099 – 1106 pkt). Moim zdaniem, jeżeli w najbliższych dniach nie dojdzie do akcji odwetowej ze strony USA, poziom 1106 pkt może zostać osiągnięty w ciągu dwóch, trzech sesji.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na rynek futures powrócił spokój