DM PBK: na rynku futures nadal panuje marazm

Przemek Barankiewicz
02-10-2001, 18:55

Na rynku terminowym nadal niewiele się dzieje i dzisiejsza sesja nie wniosła nic nowego do tego obrazu. Od początku ubiegłego tygodnia kurs kontraktów porusza się w trendzie bocznym w przedziale ok. 985-1020 pkt., a tym samym dopiero wybicie z konsolidacji może przynieść wyraźniejsze sygnały co do kierunku ruchu. Stan wyczekiwania podkreśla dzisiejszy zakres wahań, który wyniósł raptem 18 pkt. Na zamknięciu utrzymała się kilkunastopunktowa ujemna baza, przy lekkim wzroście wolumenu obrotów.

Obecna konsolidacja nie daje klarownych przesłanek co do rozwoju koniunktury w najbliższym czasie, który zależeć będzie od kierunku wybicia z trendu bocznego. Kurs zbliża się w okolice dolnej granicy znajdującej się na wysokości ok. 985 pkt. i jest dość prawdopodobne, że od wyniku testu tego najsilniejszego obecnie wsparcia zależeć będzie najbliższa przyszłość rynku. Można wprawdzie liczyć, że w tym rejonie zwiększy się aktywność inwestorów grających na zwyżkę, ale jeśli nie uda się go utrzymać może to być istotnym sygnałem otwierającym drogę dla głębszej przeceny.

Jak ważne będą najbliższe dni świadczy również układ dziennych wskaźników technicznych. MACD i ROC przygotowują się bowiem do testów poziomu sygnału i jest dość prawdopodobne, że ich rezultat może zależeć od zachowania kontraktów w pobliżu wspomnianego wsparcia. W okolice swej średniej zbliża się też z góry Stochastic i również w tym wypadku wynik próby przebicia linii sygnału może stanowić ważną wskazówkę dotyczącą kierunku tendencji w najbliższym czasie.

Skuteczna obrona ostatnich minimów pozwoliłaby wprawdzie myśleć o wzrostowym odbiciu, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację trudno raczej oczekiwać by byki zdołały wkrótce sforsować opór na wysokości 1020 pkt., tym bardziej, że jego znaczenie wzmacnia położona w pobliżu średnia z 13 sesji.

Dość prawdopodobne jest więc, że wkrótce żadna ze stron nie będzie w stanie uzyskać na tyle znacznej przewagi by doprowadzić do wybicia z konsolidacji, a tym samym stan niezdecydowania w postaci trendu bocznego może utrzymać się na rynku jeszcze w najbliższych dniach.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na rynku futures nadal panuje marazm