DM PBK: na rynku futures nadal trwa marazm

DM PBK
02-01-2002, 17:20

Dzisiejsza sesja miała niemal tak samo monotonny przebieg jak przedświąteczne. Spadkowa końcówka poniedziałkowej sesji oraz kiepskie zakończenie handlu w USA spowodowały, że notowania na rynku terminowym rozpoczęły się od spadków. Niewielki pesymizm utrzymywał się jeszcze przez pierwsze dwie godziny notowań.

Dzisiejsza sesja miała niemal tak samo monotonny przebieg jak przedświąteczne. Spadkowa końcówka poniedziałkowej sesji oraz kiepskie zakończenie handlu w USA spowodowały, że notowania na rynku terminowym rozpoczęły się od spadków. Niewielki pesymizm utrzymywał się jeszcze przez pierwsze dwie godziny notowań. Kiedy jednak okazało się, że WIG20 nie wykazuje chęci do spadku, nastroje na rynku terminowym nieco się poprawiły. Baza, która po poniedziałkowym zamknięciu wynosiła –17 pkt, a w trakcie dzisiejszej sesji dochodziła do –20 pkt, na zamknięciu zmniejszyła się do –3 pkt. Obroty wzrosły ponad dwukrotnie (7348 sztuk w przypadku serii marcowej), ale daleko im było do średnich z ostatniego miesiąca.

W obrazie technicznym do istotnych zmian nie doszło. Na wykresie ukształtowała się co prawda wysoka biała świeca (marubozu zamknięcia), ale nie jest ona przejawem dużej siły strony popytowej, lecz efektem zmniejszenia mocno wyciągniętej w poniedziałek bazy. Poza tym istotny podryw rynku, zwłaszcza kasowego, miał miejsce w ostatnich kilkunastu minutach handlu, co nie jest zbyt wiarygodnym sygnałem. Sytuacja kontraktów może się wyraźniej poprawić dopiero po pokonaniu oporów na poziomie 1240 pkt (lokalne maksimum z 18 grudnia) oraz 1255 pkt (sześciotygodniowa linia trendu spadkowego). Jak na razie jednak dzisiejszy wzrost można traktować jako ruch w ramach szerokiej blisko trzytygodniowej konsolidacji: 1166 – 1240 pkt.

Pewną dawkę optymizmu wnosi zachowanie wskaźników technicznych. Dzisiaj oscylator stochastyczny przeciął od dołu linię sygnalną. Problem jednak w tym, że miało to miejsce w strefie neutralnej (a nie po bezpośrednim opuszczeniu obszaru wyprzedania) i taki sygnał kupna nie jest zbyt wiarygodny. Nieco lepiej wyglądają wskaźniki średnioterminowe - MACD zbliża się od dołu do linii sygnalnej a Trix od ostatniego poniedziałku nieznacznie zwyżkuje.

Reasumując, w perspektywie najbliższych tygodni, wciąż bardziej prawdopodobne są spadki kursu. Warto jednak obserwować zachowanie wskaźników technicznych – ewentualne przecięcie od dołu linii sygnalnej przez MACD może zapowiadać zmianę co najmniej krótkoterminowego trendu.

Dariusz Nawrot

Imię i nazwisko, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM PBK: na rynku futures nadal trwa marazm