DM PBK: na rynku futures powiało optymizmem

DM PBK
opublikowano: 22-01-2002, 19:58

Dzisiejsza sesja na rynku terminowym przyniosła kolejny powiew optymizmu i największe od prawie dwóch tygodni wzrosty. O lepszych nastrojach powracających na rynek świadczy również baza, która na zamknięciu zmniejszyła się do niecałych – 4 punktów, prawie 7% wzrost liczby otwartych pozycji oraz gwałtowne zwiększenie wolumenu obrotów towarzyszące zwyżce.

Dzisiejsza sesja na rynku terminowym przyniosła kolejny powiew optymizmu i największe od prawie dwóch tygodni wzrosty. O lepszych nastrojach powracających na rynek świadczy również baza, która na zamknięciu zmniejszyła się do niecałych – 4 punktów, prawie 7% wzrost liczby otwartych pozycji oraz gwałtowne zwiększenie wolumenu obrotów towarzyszące zwyżce. O rosnącej presji inwestorów grających na zwyżkę świadczy też pokonanie kolejnych istotnych barier podażowych, co wymaga wprawdzie potwierdzenia przez kolejny wzrost, niemniej jednak zwiększa szanse dalszej poprawy koniunktury w najbliższym czasie.

Z technicznego punktu widzenia największe znaczenie na dzisiejszej sesji miało sforsowanie dwóch silnych poziomów oporu. Jednym z nich był poprzedni wierzchołek kursu marcowych kontraktów na wysokości ok. 1435 pkt., którego przełamanie jest równoznaczne z powrotem do trendu wzrostowego. Szczególnie istotne może jednak okazać się naruszenie głównej linii spadków na wykresie kontynuacyjnym. Przy obecnej skali przebicia warto wprawdzie wstrzymać się z jednoznaczną oceną tego sygnału, gdyż nawet niezbyt duży spadek może spowodować powrót poniżej tej granicy, ale z drugiej strony biorąc pod uwagę niektóre z ostatnich sygnałów wydaje się, że byki nie powinny wkrótce dopuścić do głębszej przeceny.

Jedną z takich przesłanek jest chociażby obecny układ niektórych wskaźników technicznych potwierdzający kierunek tendencji na rynku. Dzienny MACD nadal utrzymuje się ponad swą średnią wysoko w strefie dodatniej, a po dzisiejszej sesji powrócił do wzrostów. Również w przypadku Stochastic’a ważność zachowują sygnały kupna wygenerowane w poprzednim tygodniu, a obecne poziomy tego oscylatora pozostawiają jeszcze nieco miejsca na wzrosty.

Podsumowując można więc powiedzieć, że dzisiejsza sesja poprawiła obraz rynku terminowego, chociaż najważniejsze rozstrzygnięcia decydujące o skuteczności korzystnych przesłanek powinny przynieść najbliższe dni. Jeśli bowiem byki zdołają wkrótce obronić najbliższe poziomy wsparcia, a zwłaszcza pokonaną dziś linię długoterminowej bessy, biegnącą aktualnie na wysokości ok. 1433 pkt. może to zapowiadać w najbliższej perspektywie dalszą zwyżkę, która w takim przypadku powinna sięgnąć strefy ok. 1531-1580 pkt., gdzie na wykresie kontynuacyjnym znajdują się wierzchołki z kwietnia i maja ub.r. oraz poziom 38.2% zniesienia przeceny z marca 2000r.

W przeciwnym natomiast razie nieudane naruszenie tak istotnej bariery podażowej może zaowocować wyraźniejszym pogorszeniem koniunktury, które może sprowadzić kurs kontraktu nawet w okolice ok. 1300 pkt. Wiele z ostatnich przesłanek zdaje się jednak wskazywać, że w krótkim okresie nie powinno raczej dojść do realizacji tak niekorzystnego scenariusza, a przewaga strony popytowej utrzyma się.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane