DM PBK: na rynku futures znów dominowały niedźwiedzie

19-06-2002, 17:12

Kolejna sesja, która potwierdza przewagę podaży. Niemal cała sesja przebiegała w pesymistycznej atmosferze – już na początku notowań doszło do sporego spadku z luką bessy (1306 pkt). Do otwarcia rynku kasowego sytuacja wydawała się opanowana (stabilizacja w przedziale 1299 – 1308 pkt). W okolicach południa wystąpiła jednak kolejna fala podaży, która zepchnęła kurs do nowego minimum – 1287 pkt. Później rynek wszedł w kolejna stabilizację, która trwała właściwie do końca sesji. Zamknięcie wypadło tylko nieznacznie powyżej dziennego minimum – 1290 pkt. Ponad dwukrotnie wzrosły obroty – 13 449 sztuk.

Dzisiaj na wykresie uformowała się kolejna wysoka czarna świeca z niewielkimi cieniami. Zamknięcie wypadło zaś na najniższym od ponad pięciu miesięcy poziomie. To dość pesymistyczne elementy. Z drugiej jednak strony utworzyła się już trzecia luka bessy. Taka luka często bywa zwiastunem końca fali spadkowej. Poza tym kurs dotarł do dolnej linii czteromiesięcznego kanału spadkowego.

Szybkie wskaźniki techniczne pokazują duże wyprzedanie rynku – w przypadku oscylatora stochastycznego największe od połowy marca a przypadku RSI największe w historii serii wrześniowej. Takie zachowanie świadczy z jednej strony o sile trendu spadkowego, z drugiej stwarza szanse na pewne odreagowanie przeceny. W krótkim terminie najistotniejszym wsparciem staje się dzisiejsze minimum – 1287 pkt. Jego wagę wzmacnia przebiegająca na tym poziomie dolna linia kanału spadkowego. Pomimo fatalnego obrazu rynku na świecach wydaje się, że właśnie ta linia (w połączeniu z dużym wyprzedaniem rynku) może sprowokować odbicie kursu na najbliższych sesjach. Fala spadkowa była jednak na tyle silna, że ewentualny impuls wzrostowy może okazać się krótkotrwały – istotnym oporem jest już dzisiejsza luka bessy: 1308 – 1317 pkt.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na rynku futures znów dominowały niedźwiedzie