DM PBK: na rynku terminowym niewielkie zmiany

Marek Druś
opublikowano: 01-08-2001, 19:29

Dzisiejsza sesja nie zmieniła zasadniczo sytuacji na rynku terminowym. Kurs kontraktów od kilku dni utrzymuje się w dość wąskim przedziale, a żadna ze stron nie jest obecnie w stanie wyznaczyć kierunku wyraźniejszego trendu. Ten stan niezdecydowania potwierdza również spadek wolumenu obrotów towarzyszący stabilizacji.

Dzisiejsze notowania przyniosły powstanie na wykresie białej świecy z dolnym cieniem zwiększającą prawdopodobieństwo scenariusza, że w najbliższym czasie byki będą próbowały bronić się przed głębszą przeceną, a biorąc pod uwagę, że kurs znajduje się w pobliżu górnego przedziału konsolidacji na wysokości ok. 1195 pkt. nie można też wykluczyć, że będą starały się doprowadzić do sforsowania tej granicy.

Skuteczną zaporą dla spadków jest luka hossy z 27.07 w przedziale ok. 1171-1178 pkt., a uwzględniając dodatkowo fakt, że stosunkowo blisko, bo na wysokości ok. 1145 pkt. znajduje się istotne wsparcie w postaci przebitej linii trendu spadkowego z początku czerwca br. otrzymujemy silne ograniczenie dla głębszej zniżki, które raczej w najbliższym czasie nie powinno zostać przebite.

Nie najlepiej prezentują się natomiast w ostatnich dniach niektóre wskaźniki techniczne. Stochastic i ROC wygenerowały bowiem sygnały sprzedaży, co może okazać się przesłanką ograniczającą możliwość poprawy koniunktury w najbliższym czasie. Jedynie MACD nadal utrzymuje się powyżej swej średniej i kontynuuje wzrost

Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki można jednak z ostrożnym optymizmem założyć, że byki zdołają jednak obronić się wkrótce przed wyraźniejszym spadkiem i nie bez szans powodzenia jest scenariusz przewidujący kontynuację wzrostowego odbicia zapoczątkowanego w poprzednim tygodniu. Wiarygodniejsze sygnały trwalszej korekty może jednak przynieść dopiero sforsowanie strefy ok. 1240-1255 pkt., ale z uwagi na to, że jest to obecnie jeden z najsilniejszych oporów wymagać to będzie znacznego wzmocnienia strony popytowej, co przy obecnym stanie rynku może okazać się niezwykle trudnym zadaniem.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na rynku terminowym niewielkie zmiany