DM PBK: nieciekawy dzień na rynku kontraktów

opublikowano: 20-12-2001, 18:36

Dzisiejszą sesję na rynku terminowym trudno raczej uznać za ciekawą. Notowanie upłynęły pod znakiem stabilizacji w dość wąskim przedziale, który w przypadku marcowej serii kontraktów nie przekroczył 20 punktów. O niewielkiej aktywności inwestorów świadczy również spadek obrotów, mimo że przypadający jutro termin wygaśnięcia grudniowej serii wskazywałby na zwiększone zainteresowanie inwestorów kontraktami marcowymi. Zwiększoną ostrożność inwestorów poza niezbyt klarowną atmosferą rynku na obecnym etapie można jednak w tym wypadku tłumaczyć zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym.

Niejednoznaczna pozostaje również sytuacja techniczna rynku. Byki jak na razie skutecznie bronią najbliższego poziomu wsparcia, który znajduje się w połowie białej świecy z wtorku na wysokości ok. 1205 pkt. Trudno jednak uznać te próby za zdecydowane, a tym samym wiązać z bliskością tej granicy nadzieje na większe ożywienie popytu w najbliższych dniach. Ciągle więc nie można wykluczać groźby przełamania powyższego poziomu, co byłoby ważnym sygnałem zapowiadającym głębsze spadki i jest dość prawdopodobne, że w takim wariancie doszłoby wkrótce do kolejnego testu minimum z 14 grudnia na poziomie 1166 pkt.

Sforsowanie powyższego wsparcia potwierdziłoby zarazem założenie, że wybicie z I połowy obecnego tygodnia było jedynie ruchem powrotnym w okolice linii szyi formacji głowy i ramion. Realizacja tego układu niesie groźbę wyraźniejszego pogorszenia krótkoterminowej koniunktury, a wielkość formacji nakazuje oczekiwać spadków przynajmniej w okolice ok. 1090 pkt.

Konkretnych wskazań co do rozwoju sytuacji na rynku nie daje też zachowanie dziennych wskaźników technicznych. O ile bowiem w przypadku najszybszych oscylatorów, jak chociażby Stochastic’a czy CCI ważność zachowują sygnały kupna, to z drugiej strony układ MACD i ROC, które pozostają poniżej poziomów sygnału podkreśla spadkowy charakter krótkoterminowego trendu i nie jest najlepszym prognostykiem dla kierunku koniunktury w najbliższym czasie.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: nieciekawy dzień na rynku kontraktów