DM PBK: obroty futures na GPW pobiły historyczne rekordy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 11-10-2001, 19:06

Dzisiejsza sesja na rynku kontraktów przyniosła kontynuację wzrostów, chociaż dominacja inwestorów grających na zwyżkę nie była już tak jednoznaczna jak w poprzednich dwóch dniach. Kurs serii grudniowej dotarł w okolice jednego z najważniejszych oporów znajdującego się w strefie ok. 1164-1185 pkt. i mimo rekordowego obrotu, który zbliżył się do 37 tys. szt. bariery tej nie udało się sforsować. Przez większość sesji utrzymywała się natomiast dodatnia baza, która na zamknięciu wyniosła 14 pkt., co świadczy, że inwestorzy wierzą w możliwość utrzymania wzrostów, przynajmniej w perspektywie najbliższych sesji.

Po przełamaniu w dniu wczorajszym jednej z najważniejszych barier podażowych na linii trendu spadkowego z początku czerwca br. dziś byki próbowały sforsować kolejny równie istotny opór zlokalizowany w przedziale ok. 1164-1185 pkt., a wyznaczony przez lukę bessy z 09.08 oraz wierzchołek z 06.09. Mimo optymistycznego początku sesji test ten zakończył się jednak jak na razie niepowodzeniem i jeśli wkrótce rynek nie zdoła jednoznacznie uporać się z powyższym obszarem, takie zachowanie może okazać się zapowiedzią zbliżającej się korekty ostatnich wzrostów. Skala ostatniej zwyżki w połączeniu z silnym wykupieniem sygnalizowanym przez niektóre wskaźniki jak chociażby Stochastic czy CCI może bowiem zaowocować aktywniejszą realizacją zysków.

Generalnie jednak sytuacja uległa w ostatnich dniach wyraźnej poprawie. Takie przesłanki jak przebicie linii średnioterminowej tendencji spadkowej, skuteczna obrona ostatnich minimów, czy też pokonanie kilku istotnych oporów, są bowiem niezwykle ważnymi sygnałami świadczącymi o rosnącej sile rynku i zwiększają prawdopodobieństwo trwalszej zmiany trendu. Możliwość taką daje również zachowanie wielu wskaźników zarówno w ujęciu dziennym jak i tygodniowym, jak chociażby MACD, czy ROC.

Biorąc pod uwagę powyższe sygnały ewentualny spadek należałoby więc traktować jako korektę dynamicznej zwyżki i ruch powrotny w kierunku przebitej linii trendu, biegnącej aktualnie na wysokości ok. 1070 pkt. W takim wariancie można oczekiwać, że krótkookresowa tendencja wzrostowa na rynku zostanie utrzymana, a po przełamaniu wspomnianego oporu kurs może sięgnąć okolic ok. 1265-1280 pkt., gdzie znajduje się kolejna silna bariera podażowa.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: obroty futures na GPW pobiły historyczne rekordy