DM PBK: pogłoska o TP SA wywołała wzrost na GPW

Marek Druś
14-08-2001, 17:13

Dzisiejsze otwarcie dla indeksu WIG20 nastąpiło w okolicach wczorajszego zamknięcia. Początkowo nasi gracze podążali na północ. Jednak było to dość niemrawe i ostatecznie na rodzimym parkiecie kursy zaczęły zniżkować. Nie było to paniczne obsuwanie, ale z pewnością frustrujące w obliczu optymistycznych notowań na zachodzie. Dopiero opublikowane dane makro w USA na temat sprzedaży detalicznej (spodziewano się spadku o 0.2%, a było bez zmian) podziałały mobilizująco na byki. Od tego momentu warszawskie indeksy zaczęły odrabiać tracone od rana punkty. Stronie popytowej pomagały zarówno rynki rozwinięte oraz futures na indeksy amerykańskie. Jednak naprawdę gorąco zrobiło się po tym, jak na warszawski parkiet dotarła informacja o TPSA. Serwis Reutersa podał, że pojawiły się pogłoski na temat ceny zakupu akcji TPSA przez FT. Cena ta miałaby wynieść 20 zł. Rodzimym graczom to wystarczyło. Walory TPSA zaczęły dynamicznie zyskiwać (nawet do 13.75zł). W ślad poszły i inne spółki m.in. Netia, Elektrim, Softbank (ten papier zachowywał się dobrze już wcześniej). W efekcie indeks WIG20 pokonał opór w okolicach 1120pkt. Później emocje nieco opadły. Jednak pierwsze kwadranse notowań indeksów amerykańskich in plus, pozwoliły zachować optymizm.

Jutro (15.08) u nas sesji nie ma. Grają natomiast w USA. Jest to pewien element ryzyka, bo zareagować będzie można dopiero w czwartek. Dodatkowo czekamy teraz na więcej konkretów na temat TPSA. Czy 20 zł to plotka, czy nie? Także w przypadku braku informacji kurs TPSA może być narażony na nerwową deprecjację. Wciąż warto również pamiętać o Elektrimie oraz budżecie państwa. Widać, że niewiadomych jest sporo. Gdyby sytuacja sprzyjała bykom to najbliższy opór na WIG20 jest w okolicach 1160pkt. W przypadku napłynięcia negatywnych informacji WIG20 może bardzo szybko powrócić w okolice 1100pkt. (albo i niżej).

Paweł Dagiel, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: pogłoska o TP SA wywołała wzrost na GPW