DM PBK: poprawa koniunktury na rynku równoległym

Marek Druś
28-05-2001, 09:48

Sygnały zapowiadające odbicie na rynku równoległym, jakie pojawiły się w poprzednim tygodniu okazały się skuteczne. Po udanej obronie wsparcia na poziomie ok. 2234 pkt. na wykresie powstała formacja podwójnego dna, która zaowocowała zwyżką do 2293 pkt. Tym samym naruszony został jeden z ważniejszych oporów, który tworzy przełamane dno z połowy marca br. na wysokości ok. 2289 pkt. Indeks WIRR nie zdołał jednak na dłużej utrzymać się powyżej tej granicy i po udanym początku pozostała część tygodnia upłynęła pod znakiem lekkiej przeceny. Jak na razie należy więc uznać, że powyższa bariera zachowuje swą ważność i dopiero po jej zdecydowanym przebiciu można będzie mówić o wiarygodniejszych sygnałach zapowiadających trwalszą poprawę koniunktury.

Nie można jednak wykluczyć, że ostatni spadek stanowi jedynie ruch powrotny do linii wybicia wspomnianej formacji podwójnego dna i w takim wypadku można w najbliższym czasie oczekiwać kolejnych testów wspomnianego oporu. Ukształtowanie podwójnego dna nastąpiło po przebiciu poziomu ok. 2262 pkt., a więc rejon ten jest obecnie jednym z ważniejszych poziomów wsparcia. Jeżeli więc zostanie on skutecznie obroniony wkrótce rynek powinien powrócić do wzrostów, a takie zachowanie potwierdzi znaczenie wspomnianej formacji, jako zapowiedzi zmiany trendu.

Dzienne wskaźniki techniczne podkreślają poprawę sytuacji w ostatnim czasie, a wygenerowane w ostatnim tygodniu sygnały zajęcia pozycji dają nadzieję, że w ujęciu krótkoterminowym najgorsze chwile WIRR ma już za sobą. MACD przełamał swą średnią i dynamicznie zwyżkując zbliża się do wierzchołka z końca kwietnia będącego jednym z potencjalnych oporów. Silne wzrosty kontynuuje również ROC, który pokonał linię równowagi i znalazł się w strefie dodatniej.

Nieco więcej powodów do optymizmu daje również wykres tygodniowy. W ostatnim okresie pojawiła się na nim biała świeca i z pewną dozą elastyczności można założyć, że doprowadziła ona do powstania formacji gwiazdy porannej. Jest to więc układ zapowiadający zmianę dotychczasowego ruchu, ale mimo, że generalnie jest on dość mocny to jednak w tym wypadku wskazane wydaje się potwierdzenie w postaci przełamania w najbliższym czasie okna bessy z 11.05 w przedziale ok. 2280-2284 oraz dna młota z połowy marca br. na wysokości ok. 2289 pkt. Poprawę sytuacji podkreśla także pokonanie na wykresie tygodniowym linii trendu spadkowego z końca zeszłego roku łączącej szczyty świec z 29.12.2000r. oraz 20.04.01. Najbliższym wsparciem pozostaje otwarta w tym tygodniu luka hossy w strefie ok. 2253-2263 pkt., która jak można zauważyć pokrywa się z linią wybicia z podwójnego dna na wykresie dziennym.

Podsumowując powyższy obraz indeksu WIRR można więc powiedzieć, że ostatni tydzień poprawił sytuację na rynku i po skutecznej obronie wsparcia na poziomie ok. 2234 pkt. doszło do wyraźniejszego odbicia. Wskaźnik nie zdołał wprawdzie sforsować ważnego oporu w okolicach ok. 2290 pkt., jednak nadal istnieją szanse, że ewentualna przecena będzie jedynie ruchem powrotnym do linii wybicia z formacji podwójnego dna na poziomie ok. 2262 pkt. i w takim wariancie można w najbliższym czasie oczekiwać kolejnych prób przełamania wspomnianej bariery podażowej. Jeżeli natomiast doszłoby do przebicia najbliższej zapory dla spadków należy liczyć się z realizacją mniej optymistycznego scenariusza przewidującego, że na rynku utrzyma się konsolidacja w przedziale wyznaczonym przez powyższe ograniczania, czyli 2234-2289 pkt. Dopiero przełamanie któregoś z nich może więc zadecydować o kierunku wyraźniejszej tendencji.

Jacek Buczyński, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: poprawa koniunktury na rynku równoległym