DM PBK: raport Fed pogorszył nastroje w USA

Marek Druś
09-08-2001, 09:36

Jeszcze na dwie godziny przed zakończeniem handlu wydawało się, że sesja w USA zakończy się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Jak się okazało sceptyczne wypowiedzi przedstawicieli Cisco nie pogorszyły znacząco nastrojów w pierwszej fazie notowań. Kurs Cisco co prawda zniżkował, ale nie przekładało się to w dużym stopniu na inne sektory. W pierwszych dwóch godzinach handlu atmosfera była na tyle dobra, że zarówno DJIA jak i Nasdaq Composite notowały symboliczne, ale jednak wzrosty. W środkowej części sesji przyszła chwila zwątpienia i indeksy zanurzyły się minimalnie w strefę wartości ujemnych.

Wątpliwości co do kierunku ruchu na wczorajszej sesji rozwiał opublikowany prze FED raport, z racji okładki w jakiej się znajduje zwany beżową księgą, o stanie gospodarki w ostatnich dwóch miesiącach. W raporcie stwierdzono m.in., że sytuacja gospodarcza się nie poprawia a spowolnienie obserwowane dotychczas w sektorze wytwórczym przenosi się na inne gałęzie gospodarki. To wystarczyło by popsuć nastroje wśród uczestników rynku i sprowokować ich do bardziej zdecydowanej sprzedaży. W rezultacie DJIA kończył sesję największym spadkiem od dwóch tygodni a Nasdaq Composite największym od miesiąca. Obroty na obu rynkach wyraźnie wzrosły i uplasowały się na poziomie średnich z ostatnich kilku tygodni.

Dzisiaj opublikowane zostaną dane o dynamice cen produktów importowanych i eksportowanych oraz o tygodniowej liczbie osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych (oczekuje się wzrostu z 346 tys. do 380 tys.). Wszystkie wskaźniki pod względem ekonomicznej wagi znajdują się w grupie C, ale jest mało prawdopodobne by odegrały one istotną rolę w trakcie dzisiejszych notowań.

Na rynku w ostatnich tygodniach olbrzymią rolę odgrywają emocje. W zależności od nastawienia inwestorów i analityków złe informacje w krótkim horyzoncie czasu są odbierane negatywnie bądź pozytywnie (w myśl zasady jest tak źle, że dużo gorzej być nie może). Rezultat jest taki, że główne indeksy już od blisko dwóch miesięcy poruszają się w dość szerokich trendach bocznych. Poziomy wsparcia w tych strefach konsolidacji znajdują się już bardzo blisko - dla DJIA 10 175 pkt a dla Nasdaq Composite 1959 pkt w cenach zamknięcia. Jest więc dość prawdopodobne, że powstrzymają one przecenę w najbliższych dniach.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: raport Fed pogorszył nastroje w USA