DM PBK: rekomendacje pomogły amerykańskim giełdom

DM PBK
opublikowano: 24-01-2002, 09:02

Wczorajsza sesja przyniosła odbicie cen na amerykańskim rynku akcji. Zdecydowanie lepiej zachowywał się sektor technologiczny – Nasdaq Composite zyskał 2,1% a DJIA jedynie 0,2%. Obroty na obu rynkach nieco wzrosły – przy czym w większym stopniu na NYSE. Główną przyczyną odreagowania była duża skala wcześniejszych spadków.

Wczorajsza sesja przyniosła odbicie cen na amerykańskim rynku akcji. Zdecydowanie lepiej zachowywał się sektor technologiczny – Nasdaq Composite zyskał 2,1% a DJIA jedynie 0,2%. Obroty na obu rynkach nieco wzrosły – przy czym w większym stopniu na NYSE. Główną przyczyną odreagowania była duża skala wcześniejszych spadków. W przypadku DJIA doszła do tego jeszcze obrona dość istotnego wsparcia technicznego na poziomie 9700 pkt. Silna przecena w sektorze półprzewodników, jaka miała miejsce na poprzednich sesjach, zaktywizowała analityków z JP Morgan – wczoraj podnieśli rekomendacje dla kilku spółek z sektora (m.in. Applied Materials, Novellus System,Varian Semiconductor). Półprzewodnikom pomogły też wtorkowe, wyższe od prognoz, dane o wielkości zamówień oraz lepsze od oczekiwań wyniki Novellus System. Nieźle zachowywał się też wczoraj sekto biotechnologiczny – po wyższej rekomendacji dla Amgen ze strony Merill Lynch. Na NYSE względnie dobrze radziły sobie spółki z sektora paliwowego i farmaceutycznego (to również efekt lepszych opinii Merill Lynch).

Przebieg wczorajszych notowań stwarza pewne szanse na uspokojenie atmosfery na najbliższych sesjach. Przede wszystkim DJIA obronił średnioterminowe wsparcie na 9700 pkt a Nasdaq Composite utworzył na wykresie dość wysoką białą świecę, która może złożyć się na krótkoterminową formację odwrócenia – harami (do jej potwierdzenia potrzebny jest dzisiaj wzrost indeksu).

Dzisiaj najistotniejsze dla rynku będzie wystąpienie Alana Greenspana w Kongresie, dotyczące sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Trudno spodziewać się aby w tym wystąpieniu pojawiły się jakieś istotne wskazówki dotyczące najbliższych perspektyw gospodarczych. Trzeba jednak pamiętać, że dla rynku istotne mogą okazać się z pozoru nawet błahe i lakoniczne stwierdzenia. Jeżeli w przemówieniu pojawiłaby się jakaś iskierka nadziei, że szef FED widzi w najbliższym czasie możliwość zwrotu w gospodarce (a nie mówi tylko o czyhających nadal zagrożeniach) reakcja rynku byłaby bardzo pozytywna (tym bardziej, że rynek jest po głębokich spadkach).

Z danych makroekonomicznych przedstawione zostaną jedynie informacje dotyczące tygodniowej liczby wniosków zasiłki dla bezrobotnych. Oczekuje się, że liczba wniosków nieznacznie wzrośnie – z 384tys. do 395 tys. Ostatnio rynek co prawda nie reagował na lepsze dane, jeżeliby się jednak okazało, że i dzisiaj liczba wniosków będzie niższa od oczekiwań pewien optymizm mógłby się pojawić (po wczorajszej sesji sentyment na rynku jest lekko pozytywny).

Dariusz Nawrot

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM PBK: rekomendacje pomogły amerykańskim giełdom