DM PBK: rośnie liczba otwartych pozycji na futures

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-08-2001, 17:25

Kolejna dość pesymistyczna sesja na rynku terminowym. Kurs kontraktów na WIG 20 zniżkował po raz drugi z rzędu, tym razem o 0,8%. Podobnie jak wczoraj tak i dzisiaj w wyraźnej ofensywie byli inwestorzy spekulujący na zniżkę indeksu – baza w trakcie sesji dochodziła do –38 pkt, ale na zamknięciu wyniosła dokładnie tyle co w poniedziałek – 32 pkt. Sesja była jednak zdecydowanie spokojniejsza niż poniedziałkowa, odrobinę emocji wprowadziły jedynie spekulacje na temat dymisji ministra finansów. Mniejsze zmiany kursu w trakcie sesji odbiły się w wielkości obrotów – spadły one o 24%. Zwiększyła się natomiast zdecydowanie liczba otwartych pozycji – do drugiego w historii poziomu (rekordowa liczba LOP wystąpiła w ostatnią środę).

W analizie technicznej do większych zmian nie doszło. Dzisiaj na wykresie ukształtowała się czarna świeca z długim cieniem od góry, która podtrzymała negatywną wymowę piątkowo – poniedziałkowej formacji objęcia bessy. Kursowi nie udało się nawet wykonać ruchu powrotnego do trzymiesięcznej linii trendu spadkowego (dzisiaj przebiegała ona na wysokości 1125 pkt). Obecnie najbliższym wsparciem, który zaktywizować powinien stronę popytową jest poziom około 1050 pkt. Układ wskaźników średnioterminowych nieznacznie się poprawił – zarówno Trix jak i MACD znajdują się tendencjach wzrostowych, dodatkowo wczoraj MACD przeciął od dołu linię sygnału. Mimo to zachowanie wskaźników nie uprawnia jeszcze do wysnucia tezy o możliwości bliskiego średnioterminowego zwrotu na rynku. W perspektywie kilku sesji bardziej prawdopodobne są spadki – taki scenariusz sugerują szybkie wskaźniki (dzisiaj oscylator stochastyczny wygenerował sygnał sprzedaży). Wydaje się jednak, że obecna fala spadkowa nie powinna wykroczyć poza sierpniowy dołek notowań (1049 pkt). Z tego poziomu może dojść do kolejnego odreagowania cen.

Dariusz Nawrot

DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: rośnie liczba otwartych pozycji na futures