DM PBK: RPP tylko na krótko ożywiła giełdę

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-11-2001, 17:12

Środowa sesja zapowiadała się ciekawie. Większość uczestników rynku zastanawiała się jaką decyzję podejmie RPP, o ile zredukuje stopy procentowe (oczekiwano obniżki o 150 pkt. bazowych).

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się bardzo spokojnie. Główne wskaźniki otworzyły się w okolicach poziomów z wtorkowego zamknięcia. Niewielkie wzrosty notowały TPSA, KGHM i większość spółek teleinformatycznych. Prym wiódł tu Elektrim, który na początku sesji dynamicznie piął się do góry. Powoli jednak przewagę zaczęła osiągać strona podażowa. Dzielnie bronił się jedynie Elektrim. Pogarszająca się sytuacji na rynkach europejskich doprowadziła do przyspieszenia trendu spadkowego na GPW. Po godzinie handlu sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać. Rynek do góry ciągnął głównie Elektrim, który do południa zyskiwał prawie 5%.

Po południu na rynku działo się niewiele. Widoczne było wyczekiwanie na decyzję RPP. Kilka minut po 13:00 indeksy zaczął ponownie zniżkować. WIG20 dotarł do poziomu 1265 pkt., na którym nastąpiła stabilizacja. Kiedy pojawiła się informacja o obniżce stóp procentowych o 150 pkt. bazowych na rynku powiało optymizmem. Zwyżka, będąca wynikiem tej informacji była jednak niewielka i krótkotrwała.

Ostatecznie środowa sesja przyniosła spadek podstawowych giełdowych wskaźników. WIG20 zakończył notowania na poziomie 1270 pkt., tracąc 0,49%. Nieznacznie mniejsze straty zanotował TechWIG, kończąc notowania na poziomie 660 pkt. -0,26%.

Poza Elektrimem trudno znaleźć spółki, które zanotowałyby znaczący wzrost przy zadowalających obrotach. Jedynie Relpol, Macrosoft, KableHolding i Irena wzrosły ponad 4%. Ponownie straciła na wartości Kogeneracja. Jej kurs zniżkował o 1,24%. Mocno przeceniono także Stalexport (-10,03%).

Rafał Popiel, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: RPP tylko na krótko ożywiła giełdę