DM PBK: rynek terminowy jest bardzo niespokojny

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 05-12-2001, 19:11

Dzisiejsza sesja na rynku terminowym przyniosła prawdziwy roller-coaster. Początkowe oczekiwania inwestorów z rynku terminowego zupełnie rozminęły się z rzeczywistością. Sesja rozpoczęła się od wzrostu kursu FW20Z1 do 1313 pkt, +1,3%. Bardzo szybko kurs kontraktów dotarł do pierwszego oporu – 1320 pkt - i na tym poziomie wzrosty się zakończyły. Co ciekawe wzrost kursu w pierwszych minutach handlu nie został potwierdzony LOP (spadła o 650 pozycji). Jak się okazało był to bardzo istotny sygnał. Wraz z rozpoczęciem notowań na rynku kasowym atmosfera na terminowym zaczęła się pogarszać. WIG20 nie wykazywał już takiej mocy jak wczoraj i po nieznacznym wzroście w pierwszych minutach handlu systematycznie tracił na wartości. Podobnie „musiały” zachować się kontrakty, którym wyraźnie nie w smak była słabość rynku kasowego w sytuacji dużych wzrostów na giełdach europejskich – baza momentami zwiększała się do +25 pkt. W trakcie sesji doszło do kilku małych dramatów (w kilka minut kurs spadał o ponad 1%). Zdecydowanie zwiększyła się nerwowość, której przejawem były skoki bazy między + 3 pkt a +25 pkt oraz duża zmienność (46 pkt). Kres przeceny nastąpił około 14:30 – kurs spadł do 1273 pkt. Ostatnie półtorej godziny było już nieco lepsze – doszło do odreagowania niema połowy dzisiejszego spadku (intraday). Emocje w trakcie fiksingu zamknięcia podgrzały lepsze od oczekiwań dane z USA (aktywność sektora usług), w następstwie których DJIA pokonał psychologiczną barierę 10 000 pkt, powodując niewielką panikę wśród posiadaczy krótkich pozycji – skok kursu z 1285 pkt do 1295 pkt.

Na wykresie ukształtowała się czarna świeca z długim cieniem od dołu. Spadek w trakcie sesji został zahamowany w pobliżu pierwszego wsparcia – połowy wysokości wczorajszej białej świecy (1275 pkt). Poziom ten może okazać się zatem dość istotny w najbliższych dniach. Jednocześnie wzrost intraday zakończył się na poziomie najbliższego oporu – 1320 pkt. Wybicie kursu poza ten zakres może zadecydować o przebiegu koniunktury co najmniej w krótkoterminowej perspektywie. Za utrzymaniem niewielkiego optymizmu w najbliższych dniach przemawia wczorajsze przełamanie krótkoterminowej linii trendu spadkowego oraz wybicie kursu powyżej SK-9. Również zachowanie niektórych wskaźników daje szansę na kontynuowanie wzrostów w najbliższych dniach. Przede wszystkim aktualny pozostaje wczorajszy sygnał kupna na oscylatorze stochastycznym. Średnioterminowy układ wskaźników pozostawia wciąż wiele do życzenia – Trix tylko nieznacznie wyhamował spadek a MACD, co prawda od dwóch sesji powoli zwyżkuje, ale wciąż znajduje się zdecydowanie poniżej linii sygnalnej. W takiej sytuacji o krótko- a być może i średnioterminowych perspektywach rynku zadecydować może wybicie kursu poza przedział: 1275 – 1320 pkt.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: rynek terminowy jest bardzo niespokojny