DM PBK: rynek terminowy konsoliduje się

DM PBK
opublikowano: 21-01-2002, 17:49

Po okresie gwałtowniejszych wahań rynek terminowy wszedł w fazę konsolidacji. Dzisiejsza sesja nie stanowiła ciekawego widowiska. Notowania rozpoczęły się od niewielkiego wzrostu kursu (1402 pkt, +0,6%). Kiedy jednak okazało się, że rynki europejskie nie zamierzają dzisiaj rosnąc, nastroje na naszym parkiecie zaczęły się pogarszać.

Po okresie gwałtowniejszych wahań rynek terminowy wszedł w fazę konsolidacji. Dzisiejsza sesja nie stanowiła ciekawego widowiska. Notowania rozpoczęły się od niewielkiego wzrostu kursu (1402 pkt, +0,6%). Kiedy jednak okazało się, że rynki europejskie nie zamierzają dzisiaj rosnąc, nastroje na naszym parkiecie zaczęły się pogarszać. Kolejna fala rozczarowania miała miejsce po rozpoczęciu handlu na rynku kasowym. Zniechęcenie inwestorów było wtedy bardzo duże – baza momentami sięgała -20 pkt. Sesja zakończyła się niewielkim wzrostem, - poprawa miała miejsce jednak dopiero w końcówce sesji i w dużej mierze wynikała ze skonsumowania bazy.

Na wykresie ukształtowała się świeca z długim cieniem od dołu, świadcząca o nieco większej już aktywności strony popytowej. Niestety kurs już w piątek przełamał krótkoterminową linię trendu wzrostowego, co z kolei sugeruje, że wzrosty tracą impet i obecnie trzeba się liczyć z możliwością wejścia rynku w fazę konsolidacji. Do podobnych wniosków skłania zachowanie MACD – wskaźnik zahamował wzrost i zmniejszył odległość do linii sygnalnej. Dosyć dobrze zachowuje się natomiast oscylator stochastyczny – po przecięciu, w ostatni czwartek, linii sygnalnej wskaźnik nadal zyskuje na wartości.

Obecnie najistotniejszym krótkoterminowym wsparciem jest poziom około 1375 pkt. Na tej wysokości znajduje się połowa białej świecy z 16 stycznia oraz listopadowe szczyty notowań z wykresu kontynuacyjnego. Najbliższym oporem jest ekstremum z 10 stycznia – 1435 pkt. Na tym mniej więcej poziomie przebiega też obecnie przełamana krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Na najbliższych sesjach najbardziej prawdopodobne wydają się ruchy właśnie między tym krótkoterminowym wsparciem a oporem. Wybicie poza ten obszar, w zależności od kierunku, zapowiadać będzie albo kontynuację wzrostu do około 1500 pkt albo głębszą falę przeceny – do 1295 – 1311 pkt (luka hossy z 4 stycznia).

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DM PBK: rynek terminowy konsoliduje się