DM PBK: rynek terminowy stracił przy małych obrotach

05-03-2002, 19:32

Dzisiejsza sesja przyniosła drugi z rzędu spadek na rynku terminowym i jedynie na początku sesji wydawało się, że po kolejnym wzroście na rynkach amerykańskich byki spróbują uzyskać przewagę. Oczekiwania te zostały jednak dość szybko zweryfikowane przez inwestorów grających na zniżkę, którzy dość szybko przystąpili do zdecydowanego ataku pociągając rynek w dół. Przecenie towarzyszyły wprawdzie mniejsze obroty, co może zapowiadać jej korekcyjny charakter, ale z drugiej strony pewne obawy budzić może wzrost liczby otwartych pozycji na dzisiejszej sesji o ponad 3%.

Na wykresie powstała druga z rzędu czarna świeca, która nie przynosi wprawdzie jak na razie sygnałów przekreślających szanse utrzymania wzrostowego odbicia, jednak w obliczu bliskości ważnych poziomów wsparcia tak szybkie wyczerpanie wzrostów nie napawa optymizmem jeśli chodzi o potencjał strony popytowej. Takie zachowanie niesie jednocześnie groźbę kolejnych testów powyższych bariery wśród których najważniejsza będzie wkrótce linia średnioterminowego trendu wzrostowego oparta na skali logarytmicznej o dna z 8 października ub.r. i 2 stycznia br. Aktualnie znajduje się ona na wysokości ok. 1355 pkt., a więc próby sforsowania można spodziewać się już w najbliższym czasie. Możliwość realizacji powyższego scenariusza niosą także najszybsze oscylatory. Stochastic po nieznacznym naruszeniu poziomu wykupienia ponownie wybił się z tej strefy przecinając dość zdecydowanie swą średnią. CCI natomiast pozostaje jeszcze w obszarze wykupienia jednak jego wyraźny spadek w dniu dzisiejszym powoduje, że już wkrótce może on dać sygnał sprzedaży. Nieco lepiej prezentują się wprawdzie MACD i ROC, które w dalszym ciągu znajdują się powyżej swych poziomów sygnału, ale i w tych przypadkach tempo ostatnich wzrostów zaczyna słabnąć, a przy obecnych poziomach tych indykatorów nawet niewielkie spadki kursu kontraktów mogą anulować pozytywne wskazania.

Biorąc pod uwagę powyższy obraz rynku można więc powiedzieć, że powodzenie dalszej zwyżki stanęło w ostatnich dniach pod znakiem zapytania. Szybkie zahamowanie wzrostów wskazuje na utrzymującą się słabość strony popytowej, a tym samym zmniejsza szanse na wyraźniejszą poprawę krótkoterminowej koniunktury w najbliższym czasie. W tej sytuacji ponownie rośnie więc groźba ponownego testu najsilniejszego obecnie wsparcia na linii średnioterminowego trendu wzrostowego, którego wynik będzie prawdopodobnie najważniejszym sygnałem kolejnych sesji.

Być może kolejna ewentualna obrona tej granicy stałaby się impulsem dla zainicjowania większego odbicia, chociaż na obecnym etapie niewiele wskazuje by byki stać było na większe wzrosty. W przeciwnym natomiast razie przebicie tak silnego wsparcia byłoby istotnym sygnałem sprzedaży i zapowiedzią powrotu kursu przynajmniej w obręb luki hossy z 4 stycznia br. w przedziale 1295-1311 pkt.

Jacek Buczyński

DM PBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: rynek terminowy stracił przy małych obrotach