DM PBK: słabsze zakończenie sesji i tygodnia na GPW

Marek Druś
20-04-2001, 17:31

Zamknięcie tygodnia okazało się mniej udane niż większość minionego okresu. Tym razem inwestorzy z rezerwą podeszli do kolejnego wzrostu na rynkach amerykańskich i jak się wydaje górę wzięły obawy co do możliwej korekty po tak silnych zwyżkach. Na otwarciu notowań wszystkie wskaźniki koniunktury straciły na wartości, chociaż nie była to przecena wyraźna i większości przypadków nie przekroczyła 0.3%. Jedynie NIF osłabł znaczniej, bo o 1.3%. Zaraz na początku sesji powróciły jednak nadzieje na kontynuację wzrostów i rynek dość szybko zaczął odrabiać straty, przekraczając poziomy odniesienia z poprzedniej sesji. Spadki utrzymujące się na głównych giełdach światowych oraz notowania kontraktów na indeksu amerykańskie sygnalizujące możliwość spadku za oceanem zweryfikowały jednak oczekiwania uczestników i około południa ponownie przewagę ponownie uzyskali sprzedający. Przecena, która utrzymywała się praktycznie do końca notowań ponownie sprowadziła indeksy w okolice poziomów czwartkowego zamknięcia i jedynie dzięki lekkiemu ożywieniu popytu w końcówce rynek zdołał skończyć dzień na niewielkich plusach, z wyjątkiem indeksu WIG20, który minimalnie stracił.

Ostatni okres przyniósł potwierdzenie zwyżki zainicjowanej na początku kwietnia br., choć ze względu na jej dynamikę rynek może ulec korekcie. Indeks WIG20 rozpoczął budowę trendu wzrostowego, dla którego najbliższym sprawdzianem będzie test oporu w przedziale 1570-1590, zaś w przypadku wskaźnika najlepiej radzących sobie w ostatnim czasie średnich spółek – indeksu MIDWIG – już mamy do czynienia z próbą przełamania długookresowego trendu spadkowego. Sytuacja techniczna rynku przemawia za możliwością dalszej poprawy koniunktury. W przypadku indeksu WIG20 jest dość prawdopodobne, że obecny ruch wzrostowy okaże się korektą całego długoterminowego trendu spadkowego, doprowadzając do testu wyznaczającej go linii aktualnie na poziomie ok. 1640 pkt. (1650 pkt. – na wykresie tygodniowym). Nie można jednak wykluczyć, że ostateczna próba ataku na ten najsilniejszy poziom oporu, za sprawą bariery podażowej w strefie ok. 1570-1590 pkt, zostanie poprzedzona kolejnym ruchem korekcyjnym. Duże szanse na realizację wariantu zakładającego zwyżkę istnieją także w przypadku indeksu MIDWIG, za czym przemawiają chociażby wskaźniki techniczne oraz możliwość zmiany układu średnich na wzrostowy.

Mirosław Stępień, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: słabsze zakończenie sesji i tygodnia na GPW