DM PBK: spadki na giełdach w USA są zaskakujące

Administrator
23-01-2002, 09:18

Wczorajszy przebieg sesji w USA jest prawdopodobnie dla większości uczestników rynku co najmniej lekko zaskakujący. Pomimo lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych i wyników spółek, zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u doszło do spadków. Obroty nieco wzrosły, nie odbiegały jednak znacząco od średnich z ostatnich tygodni.

Wczorajszy przebieg sesji w USA jest prawdopodobnie dla większości uczestników rynku co najmniej lekko zaskakujący. Pomimo lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych i wyników spółek, zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u doszło do spadków. Obroty nieco wzrosły, nie odbiegały jednak znacząco od średnich z ostatnich tygodni. Po wczorajszej sesji szczególnie kiepsko wygląda sytuacja w przypadku Nasdaq Composite – indeks sięgnął wczoraj najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy oraz pokonał istotne średnioterminowe wsparcie na wysokości 1920 pkt. W podobny sposób indeks kończył średnioterminowy trend wzrostowy w czerwcu ubiegłego roku. Niestety i tym razem ten scenariusz może się powtórzyć. Nie oznacza to jednak, że spadki będą kontynuowane na najbliższych sesjach. Wyprzedanie rynku Nasdaq jest już bardzo wysokie – możliwe więc, że w najbliższych dniach notowania nieco się poprawią. Pretekstem do poprawy mogą stać się pozytywne oczekiwania co do czwartkowego wystąpienia Alana Greenspana oraz przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC.

Jest nieco dziwne, że wczorajsze spadki miały miejsce w obliczu wyraźnie lepszego od oczekiwań tzw. indeksu wiodących wskaźników (zawierającego w sobie m.in. dane o sytuacji na rynku pracy, podaż pieniądza, zezwolenia na budowy domów, zamówienia przedsiębiorstw). Wskaźnik w grudniu wzrósł o 1,2% vs +0,8% oczekiwanych. Wzrost wartości wskaźnika był jednocześnie największy od końcówki 1996 roku. W górę zweryfikowano też dane dotyczące poprzedniego miesiąca – z +0,5% do +0,8%. Dane te mogą okazać się dość istotne dla wyznaczenia punktu zwrotnego w sytuacji gospodarczej. W przypadku dwóch poprzednich recesji (na początku lat 80-tych i w 1991 roku) indeks wiodących wskaźników wyprzedził bowiem zwrot w gospodarce o kilka miesięcy.

Po sesji istotnych wiadomości nie było. Wyniki opublikowała Motorola – spółka zanotowała stratę zgodną z oczekiwaniami (na poziomie operacyjnym była to pierwsza strata od 71 lat), zapowiedziała straty w najbliższych dwóch kwartałach, ale poinformowała, że zamierza zakończyć ten rok zyskiem. To wystarczyło by w handlu posesyjnym akcje spółki nieco zyskały (+0,9%). Dzisiaj danych makroekonomicznych nie będzie, natomiast wyniki opublikują m.in. Amgen, Boeing, Caterpillar, Corning, DuPont, Pfizer.

Dariusz Nawrot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / DM PBK: spadki na giełdach w USA są zaskakujące