DM PBK: spadki w USA efektem braku popytu

Marek Druś
24-04-2001, 10:17

Obniżone rekomendacje dla kilku czołowych spółek z Nasdaq’a (Intel, Oracle, Ericsson) podziałały wczoraj negatywnie na samopoczucie inwestorów. Nasdaq Composite zanotował największy spadek od 3 kwietnia. Pocieszające jest jednak, że spadki nie były spowodowane atakiem podaży, ale brakiem popytu – obroty były niższe od średniej z ostatnich dwóch tygodni. Nastrojów po sesji nie poprawił Compaq, który przedstawił swoje wyniki za pierwszy kwartał. Spółka poinformowała, że zysk na akcję wyniósł 12 centów, a więc był o 1 cent niższy od oczekiwań analityków. Spółka ostrzegła też, że spodziewa się gorszych wyników w drugim kwartale: 5 centów zysku na akcję, podczas gdy rynek spodziewał się17 centów. Inwestorzy nie przyjęli tych wieści z zadowoleniem – w handlu posesyjnym akcje Compaq’a zniżkowały o 4%. Zdecydowanie lepsze nastroje panowały na NYSE – DJIA zniżkował minimalnie i właściwie tylko wskutek przeceny na Nasdaq’u. Tutaj pozytywny sentyment podtrzymały lepsze od oczekiwanych wyniki Exxon Mobil i Pepsi Co.

Poniedziałkowa sesja pokazała, że na Nasdaq’u panuje wciąż duża nerwowość. Inwestorzy mają nadzieję, że najgorsze już za nimi, ale perspektywy na przyszłość nadal nie są zbyt zachęcające. Rynek znajduje się obecnie w podobnym punkcie jak w styczniu – wtedy też wydawało się, że gorzej być nie może. Czy scenariusz z początku roku się powtórzy i po serii silnych wzrostów powrócą jeszcze silniejsze spadki będzie wiadomo już na najbliższych sesjach.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: spadki w USA efektem braku popytu